O noua aplicatie pentru fraude online: o-x.trade

o-x.trade scam frauda online

A aparut un nou site (platforma) suspect pentru fraude online cu investitii in criptomonede sau actiuni la Bursa: o-x.trade, conform unei informari de pe site-ul Autoritatii de Supraveghere Financiara (ASF):

OTCX TRADING (https://o-x.trade/)

Entitatea OTCX TRADING (https://o-x.trade/) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare.”

Acest site (vezi foto) este, de fapt, doar o pagina pentru crearea unui cont intr-o aplicatie frauduloasa cu ajutorul careia hotii incearca sa fure banii celor care cred ca pot castiga sume mari, peste, noapte, cu ajutorul unor persoane necunoscute.

Conform site-ului de depistare a site-urilor frauduloase, Scamadviser.com, o-x.trade este un site suspect, cu risc ridicat pentru fraude financiare online.

SFATUL NOSTRU: nu transferati bani catre persoane sau catre platforme si aplicatii online straine, necunoscute, care nu sunt autorizate in Romania, pentru ca acestea sunt inselaciuni online.

Daca sesizati astfel de tentative, trimiteti o plangere la Politia Romana, pe site-ul Politiei Romane, la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.