Raiffeisen imi ia ceva taxe, daca angajatorul plateste poprirea?

Din aceasta luna mi-a intrat poprirea pe salariu in urma unui credit. Intrebarea mea este:Daca angajatorul transfera suma poprita din salariu banca imi mai ia ceva taxe

Astazi mi-a intrat salariul.. Am o poprire de 700 lei pe salariu trimisa de catre angajator dar pe cont imi apare inca o suma de 140 lei blocata pentru poprire care eate luata din restul de salariu tranaferat de catre angajator.”

Conform listei de tarife si comisioane standard publicate de Raiffeisen, banca aplica un comision doar daca face plati aferente popririi:

„În cazul plăţilor efectuate ca urmare a executării unei instrucţiuni de popriri, comunicată Băncii de un organ de execuţie (judecătoresc/fiscal), Banca va percepe, pentru toate aceste plăţi, următoarele comisioane: valori mai mici sau egale cu 100 lei – 2,5 lei; pentru valori mai mari decât 100 lei – 20 lei.”

Asadar, daca angajatorul este cel care face platile pentru poprire, nu banca, aceasta nu ar trebui sa va ia niciun alt comision.

Suma blocata din salariu ar putea fi retinuta de banca in vederea platii catre executor, probabil pentru ca banca nu stie ca poprirea se face deja de angajator.

De aceea, sfatul meu este sa anuntati Raiffeisen ca poprirea se face deja de angajator, astfel incat sa nu va retina si banca din salariu.

In acelasi timp, cereti la Raiffeisen sa va deblocheze banii retinuti in vederea popririi.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Raiffeisen.

2 raspunsuri la “Raiffeisen imi ia ceva taxe, daca angajatorul plateste poprirea?

1. ade

Am contactat banca si am primit ca raspuns sa aduc la o sucursala o adeverinta de la angajator precum ca acesta imi plateste poprirea. Dupa accea mi se va debloca contul sa imi pot retrage banutii.

Mulțumesc frumos pentru ajutor!
    O seara frumoasa!

+ 6 = 14