Se poate pune sechestru pe casa pentru facturi neachitate in alta tara?

„Bună ziua! După cum am observat pe internet va ocupati în domeniul băncilor, eu ași dori dacă se poate va rog frumos sa îmi dați câteva informații legate de băncile internaționale va voi explica problema mea pe scurt.

Mie în Belgia când am locuit cineva a făcut contractul de energie electrica pe numele meu la chiria unde eu defapt nu aveam adresa și am tot primit facturi pe numele meu dar eu nu am semnat nici un contract la nici o companie de energie electrica!!! Nu aveam nici adresa nu știu cum au făcut ei un contract pe numele meu….. întrebarea mea e cum pot afla dacă sunt data în banca internationala de rău platnici?

Nu știu cum sa ma exprim în acest domeniu nu prea cunosc eu sunt în românia acum vreau sa îmi cumpăr o casa și foarte multe persoane miau spus dacă sunt rea platnica etc…. eu nu am făcut împrumuturi niciodată nu am făcut nici o rata singuru lucru sunt acele facturi din Belgia care erau făcute pe numele meu și eu nu li’am plătit deoarece eu nu am făcut nici un contract cu ei !

Doresc sa știu este posibil sa am probleme dacă eu în cumpăr o locuință pe numele meu se poate întâmpla ca din cauza acelor facturi neplătite în Belgia sa îmi pună sechestru pe casa? Va mulțumesc foarte frumos pentru eventuale răspunsuri!”

Cu privire la facturile pe numele dumneavoastra, desi nu ati semnat vreun contract cu compania de energie electrica, este o problema pe care trebuie sa o clarificati cu respectiva companie.

Sfatul meu este sa luati legatura cu respectiva companie si sa faceti o reclamatie cu privire la primirea acelor facturi, desi nu ati semnat niciun contract.

In ceea ce priveste un posibil sechestru pe casa petru datoriile la respectiva companie din Belgia, teoretic este posibil acest lucru, datorita unor Regulamente europene privind Procedurile de executare transfrontaliera, prevazute si in Regulamentul (UE) 1215/2012, Regulamentul (CE) nr. 805/2004, Regulamentul (CE) nr. 1896/2006.

Practic procedurile de executare silita transfrontaliere sunt dificile, mai ales in cazul bunurilor, insa sunt mai eficiente in cazul popririi conturilor, conform  Regulamentului (UE) nr. 655/2014 – ordonanța asigurătorie europeană de indisponibilizare a conturilor bancare.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la firma de energie electrica din Belgia, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

Un comentariu la “Se poate pune sechestru pe casa pentru facturi neachitate in alta tara?

7 − 5 =