Am fost fraudata cu aplicatiile Anydesk si Airdroid. Ce pot sa fac?

anydesk frauda

„Buna ziua.Am avut nesansa sa fiu fraudata de acesti hakeri si mi-au instalat in telefon aplicatia Anydesk si Airdroid.Bineanteles ca mi-au golit contul desi mi-am dat seama destul de repede ca am fost inselata am dezinstalat urgent aplicatiile dar vreau sa stiu daca ei mai au acces la datele mele din telefon dupa dezinstalare.Va multumesc!”

Daca ati dezinstalat aplicatiile Anydesk si Airdroid de pe telefon, nu mai exista riscul sa fiti din nou fraudata.

Cu toate acestea, va recomand sa resetati telefonul, pentru a fi sigura ca nu a ramas vreo aplicatie folosita de hackeri.

De asemenea, va sfatuiesc sa faceti o reclamatie la banca unde aveti contul si o plangere la Politie, in vederea recuperarii banilor pierduti.

Va rog sa reveniti cu raspunsurile la reclamatia catre banca si plangerea la Politie, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

4 raspunsuri la “Am fost fraudata cu aplicatiile Anydesk si Airdroid. Ce pot sa fac?

1. a

Buna seara.Va multumesc!Am anuntat la banca.Am fost si la politie.Problema este ca eu am avut in telefon toate datele conturilor si copii de buletin.Am avut maill-uri si multe date personale.Ei au avut acces la toate daca mi-au copiat informatiile din telefon.Galeria foto.Samsung notes tot.Ce pot sa mai fac?

In primul rand, trebuie sa va schimbati parolele si datele de acces in aplicatii sau carduri. Daca in telefon ati avut salvate si datele cardurilor, va sfatuiesc sa inlocuiti si cardurile.

1. a

Am primit azi de la politie declaratia si maine o voi depune la banca.Nu stiu ce va urma.Cum imi vor folosi mai departe datele din telefon sau scopul lor a fost doar sa-mi goleasca contul.

Scopul hotilor a fost sa va fure banii din cont. Datele personale din telefon le pot folosi, insa nu veti fi raspunzatoare, daca ati declarat furtul acestora la politie.

Aveti insa grija sa va schimbati parolele, PIN-urile si alte date de acces in aplicatii si carduri.

× 6 = 30