La un credit Prima Casa, coplatitorul este proprietar al apartamentului cumparat, chiar daca nu plateste nicio rata?

M-am interesat la banca pentru un credit Prima Casa pe care sa il iau impreuna cu sotul si cu sora mea si mi s-a spus ca sora, in calitate de coplatitor, este proprietar pe ceea ce cumpar. Este corect? Ea nici macar nu plateste vreo rata, doar imi suplimenteaza veniturile pentru a lua o suma mai mare.

Intr-adevar, din punct de vedere legal, coplatitorul contribuie cu bani la rambursarea creditului, asadar detine o parte din apartamentul cumparat cu creditul Prima Casa, chiar daca in cazul dumneavoastra ati convenit ca sora sa nu plateasca rate.

Banca v-a solicitat un coplatitor pentru ca veniturile dumneavoastra legale nu erau suficiente pentru rambursarea creditului.

Ati putea gasi o solutie la aceasta problema printr-o conventie incheiata la notar (avocat) cu sora dumneavoastra cu privire la dreptul de proprietate asupra locuintei.

Va rog sa reveniti daca doriti informatii suplimentare sau ajutor in relatia cu banca.

8 + = 16