Etichete: restanta

Ce mi se poate intampla daca nu mai platesc datoriile la IFN?

Sunt in imposibilitatea de plata, nu am niciun venit si nici bunuri mobile sau imobile, ifn ul a recurs la o firma de recuperare a creditelor. Problema e ca eu sunt in imposibilitatea de plata. Ce mi
se poate intampla? Mi-au pus in vedere ca ma vor actiona pe cale juridica, urmand executarea silita.

Postat in data: 19 mart., 2019

Cum aflu daca mai apar dator la banca sau IFN?

As vrea sa stiu daca mai apar dator.

Postat in data: 15 mart., 2019

Daca se ajunge la executare silita, imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune poprire pe salariu?

Am un credit de nevoi personale de la Raiffaisen , mi-am pierdut locul de munca si nu am putut plati aproximativ 6 luni , am acumulat aproximativ 8000 lei restante , creditul total este de 55.000 lei , de luna aceasta m-am angajat si pot plati rata la zi si din urma cate ceva . Am 2 proprietati pe numele meu una in valoare de 10.000e si una in valoare de 40.000 e , daca se ajunge la executare silita imi voi pierde una din proprietati sau imi vor pune proprire pe salariu?

Postat in data: 01 oct., 2018

E legal ca executorul (BEJ) sa-mi trimita o noua poprire, cu dobanzi si penalizari, pentru aceeasi datorie la Credit Europe Bank, preluata de Credit Plus Gulf?

Credit Plus Gulf a preluat creditul meu de la Credit Europe Bank, iar din 2016 sunt executat silit pt o suma de bani de catre BEJ.

Luna trecuta s-a achitat toata suma dar cei de la BEJ au trimis alta poprire din salariu pe 3600 lei, spunand ca sunt dobanzi si penalizari ale creditorului…

De ce nu au fost incluse cu toata suma ?! Eu platesc poprierea si ei in toata perioada asta imi ia dobanda si penalizare, la ce ?!?!

Postat in data: 28 sept., 2018

TBI nu intelege ca vreau sa-mi platesc restanta, vrea sa ma execute silit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am ramas in urma cu vreo 3 rate la TBI dar am platit o parte din restanta si am de gand sa mai platesc dar ei nu inteleg lucrul acesta si mi.au trimis mesaj ca vor incepe demararea procedurii de executare silita. Ce pot face? Va rog sa ma ajutati

Postat in data: 25 iul., 2018

Ce pot sa fac daca am restanta de cateva luni la banca?

Buna seara! As dori sa stiu in cazul in care am restanta la banca de cateva luni in urma si eu mai am aproximativ 1 an de plata cum se procedeaza! As putea sa imi fac o refinantare sau sa-mi prelungeasca perioada inca 1an? Multumesc!

Postat in data: 07 iul., 2018

Cum aflu daca mai sunt la Biroul de Credit?

Buna ziua, acum cred ca 4 ani am facut un imprumut la Provident nu am mai achiat vreau sa stiu daca inca mai sunt la Biroul de credit.

Postat in data: 06 iul., 2018

ERB nu mi-a inchis contul si m-a bagat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

Prin anul 2005 am luat un tv cu buletinul prin acest ERB, am platit toate ratele ba chiar cu 3 luni inainte de a se achita toata suma de plata.

Am sunat la ei si am cerut sa mi se spuna cat trebuie sa platesc sa mi se inchida contul, am platit cat mi sa spus atunci pe loc, am trimis chitanta si copia de buletin prin fax cum mi sa spus sa se inchida contul.

Dupa vreo 5 ani ma trezesc cu un plic de la o firma de recuperare ca am 200 lei de plata.

Am sunat la ei si dupa zile de discutii au reusit sa mi spuna ca datoria este de la administrare cont, pt ca nu se inchisese deoarece eu platisem zic ei mai mult decat trebuia si cand sau terminat banii din cont pe csre mii luase fara sa ma instiinteze pt admin cont mau facut si dator cu 200 lei ca au administrat contu nefiind inchis.

Si uite asa cand am fost la Raiffeisen sa solicit un card de cumparaturi, surpriza! eram rau platnic in baza de date.

Ce pot face impotriva acestor sarlatani de la ERB?

Postat in data: 07 apr., 2018

Daca am achitat datoria restanta, mai sunt considerata rau-platnica si nu pot aplica la un credit Prima Casa?

Am o problema. Ce se intampla daca am avut un credit de nevoi personale, insa eu casatorindu-ma si ramanandu-mi creditul sa continue sa mi-l plateasca parintii, ei nu l-au mai platit. Am aflat asta doar dupa un an dupa ce am activat la o banca sa-mi bag hartiile pt. prima casa. Eu achitandu-mi datoria restanta care mi s-a acumulat vreau sa stiu daca eu am platit datoria eu sunt considerata rauplatnic si nu mai pot activa la creditul pt.prima casa timp de 5 ani? Asa mi s-a spus de cei
de la departamentul clienti.

Postat in data: 17 mart., 2018

Poate sa se atinga de salariu daca am ramas 3 luni in urma la TBI?

Am ramas 3 luni in urma. am 1300 de lei datorie la TBI. mi-a zis sa platesc tot, daca nu intru in mana recuperatorilor. dar eu nu am nimic pe nume. acuma m-am angajat si primesc salariul la alta banca. poate sa se atinga de salariul? cum ar trebui sa procedez.??

Postat in data: 26 ian., 2018

Daca au trecut 5 ani, pot contesta executarea pe motivul prescriptiei?

In situatia in care am un credit restant, la care ultima rata a fost efectuata acum 5 ani, in cei 5 ani nu am primit nimic acasa, nu s’a instituit poprire pe cont desi salariul intra in cont.

Am primit instiintare de poprire de la executor judecatoresc ieri si astazi mi s-au blocat toti bn din cont inclusiv tot salariul.

Ce sfat imi dati? Cum trebuie sa procedez?

Sa contactez un avocat ptr contestarea infiintarii popririi, avand in vedere ca au trecut 5 ani?

Postat in data: 17 ian., 2018

Ce mi se poate intampla daca nu mai pot sa achit creditul?

Am si eu un credit facut la Unicredit, si nu mai am posibilitatea sa il achit. Ce mi s-ar putea intampla, in situatia in care eu nu am nimic pe numele meu, si in cazul ca eu ma angajez din nou peste ceva timp ar putea sa imi pun? oprire pe salariu daca am un cont la alta banca???

Postat in data: 09 ian., 2018

Dupa cat luni de neplata se face poprire pe salariu?

Buna seara, as dori sa stiu si eu dupa cate luni de neplata se face propire pe salariu? Am 3 credite, unu la Garanti Credite de consum de 5000 si 2 la Cetelem, unu de 2500 celalant de 6000 si nu am mai platit de 3 luni. Astept raspuns, va multumesc

Postat in data: 19 dec., 2017

Ce se intampla daca nu achit restanta la banca, daca nu am girat cu nimic?

Am restanta la banca 6 Luni. Nu am girat cu nimic. Ce se intampla daca nu voi gasi de munca sa pot achita? Multumesc anticipatamente

Postat in data: 28 nov., 2017

Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit ca sa mi se aprobe un nou imprumut?

Vreau sa iau un credit de la Banca Transilvania, dar cei de acolo mi-au spus ca nu se poate intrucat figurez la Biroul de Credit cu o restanta de 67 de lei din 2013, pentru un card pe care l-am platit, de care nu stiam. Ce pot sa fac ca sa fiu stearsa din Biroul de Credit?

Postat in data: 06 oct., 2017

BRD m-a raportat ca rau platnic in baza de date, fara sa stiu. Ce pot sa fac?

Desi in urma cu doi ani am achitat ultima rata la BRD si am contul inchis din acea zi, azi am descoperit intamplator ca am o restanta de 300 lei, fapt ce ma defineste ca rau platnic in baza de date, am acelasi domiciliu si nu am fost vreodata somat fata de acest aspect, iar directorul bancii imi sugereaza sa platesc aceasta suma.

Postat in data: 17 iun., 2017

Cum pot fi scoasa din Biroul de Credit daca BCR m-a bagat fara sa fiu anuntata?

Am un credit la BCR si doua luni nu am putut sa platesc, ca am fost in concediu medical, am trimis documente la banca ca sunt bolnava, am sunat ca nu am putut sa ma deplasez, am fost sunat si m-au asigurat ca nu voi fi bagata in baza de date ca am si asigurare facuta la credit, dar tot am fost bagata in baza de date, va rog mult sa ma ajutati sa fiu scoasa din baza de date.

Postat in data: 10 feb., 2017