Etichete: Smile Credit

Mama mea de 74 de ani a facut 10 credite la IFN-uri si acum are de platit dobanzi de 4.000 de lei din pensia de 2.300 de lei. Ce pot sa fac?
supraindatorare credit online ifn

„Mama mea, in varsta de 74 de ani, cu afectiuni neuronale nediagnosticate legal (pentru ca refuza un control ce ar putea duce la internarea ei, are 9 pisici de crescut) m-a anuntat ca a contractat peste 10 credite de la 10 IFN-uri si are de platit 4.000 de lei pe luna doar dobanzi din pensia ei de 2.300 de lei. Sunt in stare de soc, salariul meu este de 5.000 de lei pe luna si am doi copii.

Va rog frumos sa imi spuneti daca am vreo sansa sa obtin legal informatii despre creditele mamei si care sunt consecintele daca nu le achita. Mi-a dat parole de acces in conturi care nu mai functioneaza.
Are credite la Ferratum Bank, Unicredit, Credit Expres, Viva credit, Smile credit, Ok credit, Hora Credit, Flex Credit … si inca “cateva” de care nu imi este clar daca isi mai aminteste sau doar se preface ca nu isi aminteste cum se numesc. Imi spune ca se poate imprumuta 40% din venit la cate IFN-uri vrea ea.

Cui ma pot adresa? ANPC? BNR? Biroul de credit?

Cum e posibil ca o batrana sa ajunga in situatia asta?…

Ii platesc intretinerea de 10 ani, ii hranesc pisicile si ii fac cumparaturi – nu a fost si nu este o batrana neglijata. A vrut mai mult decat i-am putut oferi eu si s-a supraindatorat. Iar acum imi cere sa platesc dobanzi de mii de lei.

Tot ce pot sa fac este sa ma indatorez la randul meu, la o banca, insa, nu la un IFN.
Dar cum pot identifica creditele si cum o pot opri sa faca altele?…
Probabil multi copii de 40 de ani se trezesc peste noapte in situatia mea.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce ati face inlocul
meu?
Nu, nu o pot duce cu forta la medic :(„

Postat in data: 26 feb., 2024

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa ma ajute sa platesc creditele?

„Buna seara,
Na confrunt cu cateva credite la ifn-uri pe care nu le poti achita.

In data de 29.03.2023 am luat un credit in valoare de 650 de lei de la Smile Credit, dupa in data de 23.06.2023 am solicitat o linie de credit de la Viva Credit in valoare de 1630 lei, dupa am platit cateva luni si am ramas cu restante si am solicitat o linie de credit in valoare de 2590 lei de la Hora Credit in data de 19.09.2023, in data de 21.09.2023 si Mobilo Credit mi a aprobat un imprumut in valoare de 1500 de lei pentru 30 de zile. Nu este prima data cand am luat de la aceste institutii credite si le am achitat greu dar au foat achitate.

Acum din luna octombrie nu am mai putut achita deoarece am ajuns la niste sume colosale. Creditul de la Smile Credit a fost achitat 1222.57 de lei in data de 15.11.2023, la Viva credit am facut solicitare pt restructurarea creditului avand deja gradul de indatorare peste 40% din salariu, salariu meu fiind 3000 de lei.

Cei de la Viva au fostbintelegatori si am ajuns la un acord impreuna, la suma de 4160 de lei pe care o voi plati in 9 luni a cate 460 de lei pe luna.

Acum Hora Credit si Mobilo Credit nu vor sa gasim o solutie le-am trimis email unde le explicam situatia financiara nu mi s-a raspuns la solicitare doar de la Hora un mesaj standard unde spun ca ma vor suna ei si ambele firme mi au comunicat ca nu se poate face nimic deoarece am contract semnat cu ei pe 30 de zile si nu se poate schimba contractul si sa fac plata urgent ca voi fi executata silit. Sumele ajungand la Hora Credit in prezent este de 6060 de lei si Mobilo Credit de 3329 de lei. Banii acestia nu i pot da dintr un salariu de 3000 de lei si ei nu vor sa ajungem la un acord platind o suma mica pe luna si achitand integral esalonat. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si ce pot face mai departe pentru a nu ajunge la poprire pe salariu deja sunt in biroul se credit si nu pot face un credit la o banca normala deoarece am contractul de munca pe o perioada determinata de 1an.

Va multumesc frumos!”

Postat in data: 22 nov., 2023

Ce pot sa fac daca am ajuns la un grad de indatorare de 200%, din cauza creditelor de la IFN-uri?

Am imprumuturi cu sume mari de la IFN-uri precum CreditPrime, CreditFix, VivaCredit, Ferratum, Mozipo, Provident, iCredit, Ocean Credit, AXI, Credius. Toate aceste IFN-uri acordate cu grad de indatoare de peste 40%.
In prezent cu un grad de indatorare real de 200%, dupa cateva luni, nu am reusit sa mai tin sub control lucrurile si am fost raportata in BC cu categoria 1 de intarzieri (atat de IFN-uri (Ocean, AXI si Mozipo), cat si cu ratele pe care le aveam la banca – ING si BCR).

Am cerut sprijinul familiei si am reusit sa achit suma de 1.300.000 RON in IFN-uri, insa as vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie modificarea raportarea negativa in biroul de credite?

De asemenea, exista companii precum Credius care pune la dispozitie soldul anticipat in 24h, lucru care pentru mine inseamna dobanzi si penzalitati mai mari.

Toata situatia asta mi-a distrus sanatatea la propriu si dobanzile pe care le-am platit eu catre aceste IFN-uri sunt imense. Imi recomandati sa fac o sesizare catre BNR? Exista sanse reale de recuperare a dobanzilor imense pierdute?

Multumesc anticipat

Postat in data: 09 dec., 2022

Cum pot sa scap de creditele de la IFN-uri obtinute cu grad de indatorare mai mare decat limita legala?
regulament bnr grad indatorare credit

Am un credit de nevoie personale la ing , unde incasez si salariu cu o rata
de 1700 ron = fix 40% rata de indatoare, iar de aici incepe ,,chinul” dupa

4. Imprumut smilecredit 800 ron, aici mi au pus proprire pe contul ing 1500
ron si l am platit.
5. Imprumut icredit 3000
6. Imrumut viacconto 2000
7. Un card avantaj mai vechi cu o descoperire de 3200 ron.
Si cred ca mai sunt 2 ifn uri, dar nu le mai tin mite ca nu m-au contactat.

Binenteles, ca orice roman bine informat si ,,disperat” am solicitat aceste
credite in interval-ul mai-iulie 2022 deoarece am avut o nevoie acuta de o
suma de bani, iar acum sunt in incapacitate de plata , firmele ma ameninta
cu executari silite , dobanzi mari, sunt raportat de toate cnf mail uri la
biroul de credit.

Intrebarea mea este: am vazut o discutie pe site-ul specificat mai sus unde
scria ca aceste ifn-uri nu aveau voie cnf legii sa-mi acorde imprumuturile
, tinand cont ca deja aveam 40% grad de indatorare. Recunosc , fata de cei
care au scris pe site, eu le multumesc ca am primit bani cand aveam cea mai
mare nevoie, dar acum chiar nu am cum sa le platesc, gradul este de peste
100% din venit. Ma puteti ajuta cu un template standard pentru a le trimite
via email? Imi doresc ca scap de acestr credite chiar daca voi ramane la
biroul de credit ca rau platnic.
Mentionez ca la creditul de nevoi personale sunt cu plata la zi, cel de la
Ing, iar pana in mai 2022 se poate verifica nu am intarziat niciodata.

Astept raspunsul Dumneavoastra.

Postat in data: 26 nov., 2022

Masurile BNR impotriva IFN-urilor care acorda credite online au avut efecte inverse decat cele preconizate: dobanzile au crescut, in loc sa scada, iar concurenta a slabit

credite-online-ifn-dobanzi
credite-online-ifn-dobanzi