Datoria se prescrie, daca nu am primit somatie de la banca si executorul judecatoresc timp de 10 ani?

Bună ziua,
În anul 2012 fiica mea a făcut o descoperire de card de 1500 lui la Reifeisen Bank. Abia astăzi 06.10.2022 am primit somație de la executorul judecătoresc, având ca anexa și hotărârea instantei de judecata privind plata a 4800 lei.

Ce ma sfătuiți sa fac, deoarece au trecut 10 ani și nu am primit nicio somație din partea băncii sau altei instituții.. Nu s-a prescris aceasta datorie în acest timp?
Va mulțumesc,

Va sfatuiesc sa luati mai intai legatura cu banca Raiffeisen, pentru a vedea cum poate fi rezolvata aceasta problema.

Raiffeisen ar fi trebuit sa va trimita notificari privind respectiva datorie la descoperirea de card, atat in momentul acumularii de restante, cat si atunci cand a initiat procedura de executare silita.

Daca nici banca nici executorul judecatoresc nu v-au trimis notificari timp de 3 ani, datoria se poate prescrie (anula), conform legii (Codul de procedura civila).

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Raiffeisen Bank privind descoperirea de card.

3 × 8 =