Am primit o somatie de plata de la Viva Credit pentru un credit vechi de 5 ani. Ce pot sa fac?

reclamatie viva credit

M-am trezit cu o somatie de plata de la Vivacredit pentru un credit luat in 2016. Recunosc ca in acea perioada am avut niste probleme financiare si am avut mai multe credite restante, dar pana in 2018
le-am stins pe toate.

Exista posibilitatea ca acest credit sa-mi fi scapat, dar din 2017 si pana acum nu am primit nici o notificare din partea lor.

Ce ma sfatuiti sa fac si cum sa tratez aceasta situatie, avand in vedere ca mi-au dat termen de 5 zile de plata pana la inceperea procedurii de executare silite. Multumesc.”

Nu este normal sa primiti o somatie de plata pentru un credit achitat in urma cu 5 ani si fara sa primiti notificari in aceasta perioada.

Conform legii, daca au trecut mai mult de 3 ani fara ca Viva Credit sa va trimita notificari privind recuperarea datoriei, aceasta se prescrie, adica se poate anula, printr-o actiune in instanta de judecata privind prescriptia executarii silite.

De asemenea, nu este corecta nici somatia primita de la Viva Credit cu privire la termenul de 5 zile pentru achitarea datoriei, in caz contrar fiind executat silit, dupa ce timp de mai multi ani nu ati primit nicio notificare privind respectiva datorie.

De aceea, sfatul meu este insa sa luati legatura cu Viva Credit, in vederea solutionarii pe cale amiabila a acestei probleme.

In concluzie, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Viva Credit, prin e-mail, la adresa:suport@vivacredit.ro, in care sa solicitati explicatii privind datoria, dupa care reveniti la mine cu rapunsul primit de la acest IFN.

2 × = 18