Pot relua plata ratelor la credit, daca am fost data la recuperatori?

Cum pot relua plata ratelor dacă am fost data de Unicredit la recuperatorii de la EOS iar eu nu ma aflu in România?

Da, puteti relua plata creditului in mai multe rate, conform unui angajament de plata incheiat cu firma de recuperare creante.

Acesta este un drept al dumneavoastra, conferit prin lege, de OUG 50/2010 privind contractele de credit.

Conform OUG 50/2010, la articolul 71, aliniatul 1, „entitatea care desfășoară activitatea de recuperare creanțe elaborează, împreună cu consumatorul, un plan de achitare a datoriilor/obligațiilor adaptat la veniturile actuale ale acestuia, ce poate include:

a) eșalonarea plății sumelor datorate;

b) reducerea sumei totale de plată;

c) oferirea unei perioade fără plăți;

d) consolidarea mai multor datorii.”

Esalonarea platii sumelor datorate inseamna plata datoriei in mai multe rate, conform unei intelegeri cu firma de recuperare creante.

Astfel, sfatul meu este sa trimiteti la EOS KSI o cerere privind esaloarea datoriei pentru plata in mai multe rate, conform posibilitatilor dumneavoastra financiare.

Iata datele de contact ale firmei de recuperare EOS KSI:

EOS KSI România – Date de contact debitori:

Telefon: +40 21 300 35 58
Email: solicitari@eos-ksi.ro
Completati formularul de contact de pe site-ul Eos, la acest link.

Pe de alta parte, daca apreciati ca Unicredit nu a procedat corect prin trimiterea creditului la firma de recuperare creante, puteti face o reclamatie la banca cu privire la acest lucru, cu solicitarea de reluare a platii ratelor la banca.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la EOS la cererea dumneavoastra de plata in rate a datoriei, precum si cu raspunsul la reclamatia trimisa la Unicredit.

× 5 = 25