Are voie executorul sa-mi traga bani din pensia de boala?

M-au executat silit pentru că nu m-ai pot plati căci sunt in pensie de boală gradul 2 accentuat am trimis la Domnul Executor judecătoresc Floricescu Valentin Florian din Timișoara , cuponul de pensie de boală și urmează să mai trimit o cere de mînă căci
așa a zis Domnul de la secretariatul lor căci nu pot plati ,are voie să-mi tragă din pensie și ce pot face

Nu se poate pune poprire pe pensia de boala, intrucat nu este un venit obisnuit, ci unul cu destinatie speciala, pentru tratarea bolii, iar conform Codului de procedura civila, „indemnizatiile cu destinatie speciala nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

Codul de procedura civila arata: “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

Asadar, creditorii sau executorii judecatoresti nu va pot pune poprire pe pensia de boala.

Va rog sa reveniti la mine si sa-mi spuneti daca vi s-a ridicat poprirea de pe pensie.

3 + = 10