Imprumut

Ce pot sa fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri?

„Am 6 credite la ifn-uri care se apropie de data plati nu le pot plati pentru ca suma lor ajunge la aproximativ 20.000 de lei si pe langa asta mai am un card de cumparaturi de 6.000 de lei care e gol.Ce as putea face ?Salariul meu este de 3500 de lei si sunt indatorat peste cu mult.”

Postat in data: 24 nov., 2023

Cat imi poate opri din pensia de invaliditate, daca nu platesc ratele la credite?

„Buna ziua am o pensie de invaliditate de gradul 2 de 1551 RON si indemnizate sociala de la DGASPC de 449 de lei, 2000 de lei in total si rate la 4 IFNuri de 1350 pe luna pe care as vrea sa nu le mai platesc deoarece nu ma ajung cu banii pe iarna. Cat va fi poprirea % daca ma decid sa nu mai platesc ratele?”

Postat in data: 22 nov., 2023

Ce pot sa fac daca IFN-urile nu vor sa ma ajute sa platesc creditele?

„Buna seara,
Na confrunt cu cateva credite la ifn-uri pe care nu le poti achita.

In data de 29.03.2023 am luat un credit in valoare de 650 de lei de la Smile Credit, dupa in data de 23.06.2023 am solicitat o linie de credit de la Viva Credit in valoare de 1630 lei, dupa am platit cateva luni si am ramas cu restante si am solicitat o linie de credit in valoare de 2590 lei de la Hora Credit in data de 19.09.2023, in data de 21.09.2023 si Mobilo Credit mi a aprobat un imprumut in valoare de 1500 de lei pentru 30 de zile. Nu este prima data cand am luat de la aceste institutii credite si le am achitat greu dar au foat achitate.

Acum din luna octombrie nu am mai putut achita deoarece am ajuns la niste sume colosale. Creditul de la Smile Credit a fost achitat 1222.57 de lei in data de 15.11.2023, la Viva credit am facut solicitare pt restructurarea creditului avand deja gradul de indatorare peste 40% din salariu, salariu meu fiind 3000 de lei.

Cei de la Viva au fostbintelegatori si am ajuns la un acord impreuna, la suma de 4160 de lei pe care o voi plati in 9 luni a cate 460 de lei pe luna.

Acum Hora Credit si Mobilo Credit nu vor sa gasim o solutie le-am trimis email unde le explicam situatia financiara nu mi s-a raspuns la solicitare doar de la Hora un mesaj standard unde spun ca ma vor suna ei si ambele firme mi au comunicat ca nu se poate face nimic deoarece am contract semnat cu ei pe 30 de zile si nu se poate schimba contractul si sa fac plata urgent ca voi fi executata silit. Sumele ajungand la Hora Credit in prezent este de 6060 de lei si Mobilo Credit de 3329 de lei. Banii acestia nu i pot da dintr un salariu de 3000 de lei si ei nu vor sa ajungem la un acord platind o suma mica pe luna si achitand integral esalonat. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns si ce pot face mai departe pentru a nu ajunge la poprire pe salariu deja sunt in biroul se credit si nu pot face un credit la o banca normala deoarece am contractul de munca pe o perioada determinata de 1an.

Va multumesc frumos!”

Postat in data: 22 nov., 2023

Cum pot face radierea din Biroul de Credit?

„Bună seara,

Întâmpin o problemă cu cei de la Hora Credit. Am avut un credit la ei la începutul anului. Am rămas fără loc de muncă și nu am reușit să plătesc creditul, de la 1000 RON, am ajuns la aprox. 2000
RON.

Îi sunam de fiecare dată, am plătit cat am putut până am scăpat de acest credit. Le-am solicitat pe e-mail radierea din Biroul de Credit, răspunsul lor fiind negativ, deoarece nu am respectat contractul, deși le-am explicat situația de fiecare dată.

Doresc să știu dacă există o altă modalitate încât să pot scăpa din Biroul de Credit.”

Postat in data: 12 nov., 2023

Credius imi cere 48.000 de lei pentru un credit de 6.000 de lei! Este legal?
credius credit abuziv

„Buna ziua . Am facut un credit in anul 2022 in valoare de 6000 de lai la credius din caza ratelor prea mari nu am putut achita si acum dupa aproape un an mi-a venit o suma foarte mare in valoare de 48000 de lei ce e de facut in acest caz ?”

Postat in data: 11 nov., 2023

E normal sa fiu executat silit daca m-am imbolnavit si n-am mai putut plati creditul?

„Bună ziua, în primul rând vreau să menționez că din anul 2017 am dobândit o afecțiune psihică și timp de 2 ani am fost internat într-un spital de specialitate, apoi în anul 2019 am fost eliberat din spital și sunt pensionar de boală (cod afecțiune F20)
Am decizia medicală asupra capacității de muncă în care se specifică faptul că capacitatea mea de muncă este pierdută în totalitate, aflându-mă sub tratament la domiciliu. Singura mea sursă de venit este pensia de boală (1850 Lei) din care cu greu reușesc să-mi acopăr cheltuielile aferente traiului.

Îmi amintesc că am luat prin anul 2012 un credit de la ING o sumă în jur de 2000 Lei (voi căuta contractul să văd exact data și suma) Am fost contactat telefonic de către ING pe perioada în care
eram internat în spital și le-am explicat situația, trimițându-le și o adeverință semnată și ștampilată de medicii psihiatrii din spitalul în care am fost internat (Spitalul de Psihiatrie Jebel)

Am primit recent o notificare privind cesiunea creanței din partea executorului judecătoresc în care sunt informat că suma pe care o datorez este de 3.327,53 Lei și că, citez „vă
informăm că a fost cesionat Contract de credit ING BANK. Creditorul dvs. actual este INVESTCAPITAL LTD” și în continuare mi se transmit niște conturi în care pot să depun suma datorată.

Dețin și un card de credit la CEC Bank (în care îmi este virată lunar pensia de boală, singura mea sursă de venit) și am observat astăzi când am intrat pe aplicație că îmi apare acolo suma datorată cu minus, deci cred că mi s-a pus un fel de poprire, nu-mi pot da seama până la data la care voi încasa pensia, deoarece bineînțeles că ultima pensie mi-am retras-o…

Consider această măsură abuzivă, în primul rând datoria cred că, conform legislației s-a prescris, în plus dată și situația mea specială cu pierderea capacității de muncă. Menționez că atunci când am contractat împrumutul de la ING mi-am făcut și asigurare, care ar fi trebuitîn mod normal să acopere astfel de situații.

Vă rog respectuos să mă sfătuiți ce pot face în cazul de față.

Am luat legătura cu executorul judecătoresc, acesta mi-a ,spus să iau legătura cu cei de la Kruk, le-am explicat și lor situația mea specială, le-am trimis emailuri ambilor în care le-am atașat și
toate actele care dovedesc situația mea specială ( boala dobândită, hotărârea comisiei medicale cu pierderea totală a capacității de muncă etc.)

Vă rog să mă ajutați cu un ce sfaturi puteți ca până la soluționarea problemei să mi se ridice poprirea…”

Postat in data: 07 nov., 2023

Cum pot sa ies din creditul facut de sot?

„Buna ziua,va rog mult am nevoie de un sfat…tocmai am aflat ca am un credit de nevoi personale cu fostul sot,fiind divortati de 16ani,este primda data cand primesc citatie de la executòr pe numele lui dar la adresa mea actuala,nu am stiut de acest credit absolut deloc in toti acesti ani,nu stiu ce sa fac pe mai departe,cum pot sa ies din acest credit,multmumesc.”

Postat in data: 06 nov., 2023

Este legal ca Hora Credit sa-mi transfere bani in cont, fara sa stiu cat am de platit?

„Bunã,am fost sunatã de cãtre cei de la hora credit şi am vb cu un domn care a zis cã imi trimite un mesaj sã apãs pe un link pentru detalii şi in momentul in care am apãsat deja ei imi transferau banii in cont,binențes cã nu vroiam nici o sumã mai ales cã nu
ştiam suma ratele care vor fi şi etc,asta sa intâmplat in 25.10.2023 şi in 27.10.2023 am returnat suma,am tot sunat la ei au zis sã le trimit email cu dovada plãții şi am trimis,ei zic cã nu au primit emailu.ce am de fãcut ?cã nu vreau sã mã trezesc cu
ratele lor imense,sã imi lichideze contul aş vrea.vã mulțumesc”

Postat in data: 30 oct., 2023

Ce pot sa patesc daca nu platesc creditul auto din Germania?

„In 2021 am achiziționat o mașină în rate din Germania , în 2023 am plecat in Romania definitiv ,de când am plecat nu am mai plătit ratele ,mașina între timp sa defectat și am dat-o la piese de schimb
Acuma mia venit o hârtie de la noi din Romania.
Ce pot sa pățesc daca nu plătesc nimic ,nu am nimic pe numele meu ?”

NOTIFICARE

Subscrisa, Santander Consumer Bank, persoană juridică de naționalitate germană, cu sediul în Santander Platz 1, Monchengladbach 41061, Germania, având codul de identificare: HRB 1747, reprezentată de către …, în calitate de avocat,

având în vedere:
i. încheierea Contractului de credit nr. D223208829 in continuare denumit prescurtat „Contractul”, prin care v-a fost împrumutată suma de bani necesară cumpărării autovehiculului marca Mercedes modelul GLC 220D in continuare denumit prescurtat „Autovehiculul”;

ii. faptul că nu v-ați respectat obligația de a achita subscrisei sumele de bani datorate cu titlu de restituire împrumut, respectiv ați încetat să vă mai achitați ratele;

vă comunică următoarele:

1. Contractul a fost reziliat conform dispozițiilor clauzei înscrise la pct. V lit.da) din Contract.

2. Autovehiculul este proprietatea subscrisei, iar deținerea acestuia de către dvs. în prezent este lipsită de titlu. Conform dispozițiilor clauzelor înscrise in Contract aveți obligația platii sumelor restante sau a predării Autovehiculului către subscrisa. Pentru îndeplinirea acestei obligații, vă solicităm să ne contactați la numărul de telefon: …

3. În situația în care nu veți da curs prezentei notificări și nu veți achita suma restanta in valoare de 3.803,2 EUR pana la data de 17.10.2023 sau restitui autovehiculul, subscrisa va demara toate demersurile legale în vederea recuperării Autovehiculului prin promovarea tuturor acțiunilor și cererilor necesare, costurile acestora urmând a fi suportate de către dvs. cu titlu de cheltuieli de judecată. Împotriva dvs. se va formula și o plângere penală pentru refuzul restituirii, faptă care, conform dispozițiilor art. 238 din Codul penal român, este pedepsită cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă. De asemenea, va fi emisă și o alertă cu privire la Autovehicul în sistemul „Sirene”, veți fi oprit în trafic de către poliție, iar Autovehicul va fi reținut.”

Postat in data: 25 oct., 2023

Are voie ICredit sa ma viziteze la locul de munca?
icredit reclamatie

„Bună seara ! Au voie cei de la I credit să te viziteze la o altă adresă decât cea de domiciliu, la locul de muncă și să aducă la cunoștință membrilor familiei date cu privire la credit ?”

Postat in data: 24 oct., 2023

Hora Credit nu raspunde la cererea de refinantare si reesalonare a creditului. Ce pot sa fac?

„Bună ziua!

Va scriu deoarece am mai multe credite, unele restante, si nu mai reusesc achitarea lor. Am reusit sa fac angajamente de plata peste tot mai putin la Hora Credit, nu imi raspund la mail-urile legate de refinanțare, plata esalonata. Sunt plecata din tara si nu ii pot contacta telefonic.
Când am solicitat altceva, au răspuns la mail, insa cand am cerut o soluție in repetate randuri, nu au raspuns.

Exista vreo soluție in acest caz?

Mulțumesc”

Postat in data: 23 oct., 2023

Creditul Ferratum nu apare in Biroul de Credit si am ajuns supraindatorat! Ce pot sa fac?

„Buna seara, am o linie de credit la Ferratum și creditul respectiv nu apare în BC ceea ce a dus la supraindatorarea mea, având și alte credite la bănci, este normal acest lucru si ce pot face în acest caz?”

Postat in data: 18 oct., 2023

Ce pot sa fac daca am grad mare de indatorare la IFN-uri?

„In luna ian.2023 am luat 5000 lei de la Credite Rapide IFN.Aveam un grad de indatorare de 3200 lei la un salariu de 3800 lei, dar totusi mi-au dat.

Aveam mai multe IFN-uri ,carora le plateam la acea data , neavand intarzieri.Le-am achitat suma de 600 lei. In 09.2023 , executorul mi-a inchis contul si poprire pe salariu, obtinuse deja o sentinta fara cale de atac pentru suma de 14100 lei, adica aproape de trei ori suma imprumutata. Nu m-au instiintat de scadenta anticipata,
am vazut asta in actele trimise de executor.

Creditul a fost online, am corespondat cu ei simultan, pe WahatsApp, mesaje in momentul cand am luat creditul.A fost asa de rapid ca nici nu am realizat cand s-a semnat contractul electronic, mi-au trimis pe e-mail iar la 5 minute am dat acordul fara sa citesc nimic din el, asta este greseala mea , oricum nu aveam de ales, eram presata de alte IFN-uri, sa le achit, dar ei au fost insistenti pe acest aspect.

Am intrat intrun cerc vicios din care nu mai pot iesi, m-au adus la un grad de indatorare de aproape 150%. Va rog mult de tot , ma puteti ajuta sa mai pot face
ceva ? Multumesc frumos.”

Postat in data: 13 oct., 2023

Mai apar in Biroul de Credit, daca nu mai am restante?

„Buna ziua, am si eu o intrebare la dvs!
Daca sunt raportat in biroul de credit cu o datorie si ulterior aceasta datorie sa fie stinsa prin plata acesteia, cu adeverinta de lichidare de la creditor se poate trimite biroului de credit ptr scoaterea din biroul de credit? Mi ar fi de mare ajutor raspunsul dvs!
Va multumesc”

Postat in data: 04 oct., 2023

Ce fac daca sunt raportat gresit la Biroul de Credit?

„Salut si felicitari pentru ce faci aici!
Vin si eu cu o speta, intrebare, mai speciala.
Ai mai intalnit, prin practica ta, ca sa existe vreo situatie, in care, un credit declarat de banca scadent anticipat (nu mai conteaza cum) sa nu figureze in brioul de credit?
Adica la un moment dat figuram cu intarzieri de ordin „6” si acum nimic, gol, apare ca fara date din 2021, desi creditul chipurile e scadent anticipat din octombrie 2022?
Ce pot sa fac cu aceasta „realitate juridica” care este falsa. Aceasta realitate pentru terti care nu este actuala.
Eu la o banca figurez rau platnic si la ceilalti din piata, sunt bun?
Cui ma pot adresa cu aceasta situatie gri? Ilegala as spune?”

Postat in data: 02 oct., 2023

Cum fac ca Hora Credit sa ma stearga din Biroul de Credit?
hora credit biroul de credit

„În anul 2022 am dorit să fac un credit la hora credit mi să aprobat dar am văzut dobânda am refuzat în momentul în care mi să trimis prin mail planul de rambursare totodată mi să transferat și bani .

Am sunat la ei spunând ca nu doresc creditul deoarece e prea mare dobânda.dar pe ziua respectiva mi sa cerut comision eu returnnd bani înapoi în momentul în care mi sau virat în cont.

Nu am fost deacord să plătesc dobânda deoarece nu am folosit nici un leu de la ei .Am plătit dobânda după o perioadă dar ei m -au raportat la biroul de credit ,acum nu mai pot să fac nici un împrumut deoarece nu vor să mă șteargă.”

Postat in data: 28 sept., 2023

Un IFN are dreptul sa puna o dobanda de 160%?

B”una ziua!
Ma ajutati cu un raspuns ,daca un IFN are dreptul sa puna o dobinda de 160% ,am luat un crdit online in 28.08.2023 in val de 2800 ron iar azi 25.09.2023 am de plata 4500 ron ? Multumesc „

Postat in data: 25 sept., 2023

Daca fostul sot este codebitor si nu mai plateste rata, ce pot sa fac?

„Buna ziua! In urma unui divort si a unui partaj foarte lung, intre sot si sotie, judecatoria a hotarat ca apartamentul pe care l-au cumparat acum 10 ani prin programul Prima Casa sa fie atribuit sotiei, iar aceasta sa plateasca sotului o sulta de aproximativ 26.000 euro, iar ambele persoane sa plateasca in continuare ratele pana la finalizarea creditului.

Judecatoria a dat aceasta decizie, dar in momentul unei discutii cu un director de banca, acesta a mentionat faptul ca daca sotul despagubit alege sa nu mai plateasca in continuare la credit, tot sotia va fi obligata sa plateasca in continuare. Este normal sa despagubesti o persoana cu jumate din valoarea unui imobil si totusi sa fii obligat sa platesti in continuare tot creditul pana la finalizarea lui, daca sotul alege voit sa nu mai plateasca, desi este obligat prin hotarare?

Eu platind in continuare 1/2 din credit, banca poate apela si la mine, iar eu eventual sa ma intorc impotriva lui in instanta ca nu isi plateste datoria? Nu inteleg cum pot face ca eu sa nu mai fiu urmarita de banca, daca i-am achitat sulta de 26.000 euro si in hotarare este mentionat ca: „Datoria comuna constituita prin contractul de credit X urmeaza a fi achitata in continuare de ambele parti”.

Adica eu il despagubesc pe acesta din jumatatea valorii imobilului, iar daca acesta voluntar nu mai plateste ratele la banca din momentul primirii sultei, tot eu sunt obligata sa ii achit datoria? Multumesc foarte mult pentru timpul acordat!”

Postat in data: 24 sept., 2023

Daca nu mai pot plati creditul, ce trebuie sa fac?

„La bt am avut 2 credite in2007 iar în 2023 am notificare de executare. Nu am putut plăti din 2011 fiind bolnavă de cancer in faza terminală ce trebuie sa fac?”

Postat in data: 22 sept., 2023

Pot obtine un imprumut pe indemnizatia de crestere a copilului?

„Pot obtine un împrumut pe indemnizatia de crestere a copilului? Tin sa mentionez ca eu nu am fost angajata am fost eleva la postliceala”

Postat in data: 21 sept., 2023