Este legala poprirea banilor pentru concediul de risc?

Bună ziua ,Sunt insarcinata în 26 de saptamani si sunt în concediu de risc .Am primit un sms de la banca ca am o poprire ulterior suma mi a fost retrasa din cont din acești bănuți încasati pe concediu de risc pe motiv ca ,la detalii societatea care îmi virează banii a scris salariu. Este legal? Ce trebuie sa fac sa îmi recuperez banii?

Nu este legala poprirea banilor pentru concediul de risc, pentru ca, potrivit Codului de procedura civila privitor la popriri, indemnizatiile cu destinatie speciala, cum este si concediul de risc, „nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii”.

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii. (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

Asadar, bancile sau executorii judecatoresti nu va pot retine banii pentru concediul de risc.

Cu toate acestea, banca poate sa puna poprire pe cont/card, pentru a putea retine alte sume de bani care ar putea intra pe card, in afara de cei aferenti concediului de risc, in vederea platii datoriei.

Pentru recuperarea banilor aferenti concediului de risc retinuti, trebuie sa faceti o reclamatie la banca.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca ati rezolvat problema popririi banilor pentru concediul de risc.

7 + = 10