Buna ziua.
Am executare silita, timp de 3 ani nu am putut fi executata. Poate executorul sa puna poprire pe salariu? Si poate face asta din salariul net de 525? (lucrez cu jumatate de norma). multumesc

Codul de procedura civila interzice executarea silita in cazul persoanelor care au venituri mici.

Astfel, conform art.729 din Codul de procedura civala, “veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.”

Cum salariul minim net pe economie este in jur de 1.000 de lei (1.065 lei), poprirea se poate pune doar pe sumele de bani de peste 500 de lei.

Asadar, dumneavoastra vi se poate pune poprire doar pe suma de 25 de lei, care este peste nivelul de 500 de lei, jumatate din salariul minim net pe economie.

Va rog sa reveniti la mine daca doriti informatii suplimentare sau aveti probleme cu executarea silta.

10 raspunsuri la “Poate executorul sa-mi puna poprire pe salariu, daca lucrez cu jumatate de norma?

1. Gemanar Vasile

Bună ziua,sunt angajat cu jumătate de norma la salariul minim pe economie, cât poate să-mi retina un executor ?menționez ca și Anaful are o executare asupra mea,deci 2 executări silite,mulțumesc mult

2. Zburatura gheorghe Nicolae

Eu am o poprire jumătate din salariu daca i iau un servici cu program de 6 ore se face poprire și pe salariu acesta la al doilea job câștig undeva la 1000ron mulțumesc

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca salariul este mai mic decat salariul minim net pe economie, de 1524 lei, atunci poprirea se va face doar pe suma care depaseste jumatate din salariul minim, adica 762 lei.

Asadar, vi se poate opri maxim jumatate din 762 de lei, adica 381 de lei.

Reveniti va rog la mine daca aveti probleme cu poprirea salariului.

3. Dan

Inteleg ca daca am un job de 4 ore cu minim pe economie, reprezentand aprox 750 ron, suma nu poate fii supusa popririi. Dar daca am doua joburi de cate 4 ore iar la ambele sunt platit cu minim pe economie, cum se aplica legea?
    Mulțumesc!

4. Elena

Daca am un fond de investitii la banca pe persoana fizica , se poate pune poprire pentru sumele respective ?

5. Grigore Sebastian

Bună ziua. Am o întrebare la d-voastră. Am 2 joburi. Unul part Time de 4 ore pe zi și unul full Time. La cel de par Time salariul este de 100 de lei. E normal sa mi se pună proprire de 1/3 pe ambele salarii pentru același dosar?
    Va mulțumesc anticipat.

7 − = 2