Problema cu aplicatia BT Pay: nu se mai incarca. Ce pot sa fac?

bt pay nu merge

Bună ziua în legătură cu aplicația btpay de pe tel de ieri nu se mai încarcă menționez ca ieri am fost intr-o zona cu semnal slab iar cind am vrut sa verific întrarea salariului a cerut o actualizare am dat și de atunci nu se mai actualizează și nici nu mai pot întra pe cont de pe tel nu am la dispoziție un laptop sa verific dacă as putea întra cu ID și parola dar de pe tel nu îmi da voie .
Mulțumesc aștept răspuns.

Una dintre cauzele nefunctionarii aplicatiei BT Pay ar putea fi neactualizarea acesteia cu ultima versiune, din 2 februarie 2023 pentru telefoane iPhone si din 6 februarie 2023 pentru telefoane Android.

Banca va recomanda, de asemenea, daca nu puteti sa adaugati un card in aplicatie, sa-l stergeti pe cel existent in aplicatie si sa adaugati din nou cardul.

Va sfatuiesc, de aceea, sa verificati daca aveti actualizata aplicatia BT Pay cu ultima versiune, din Google PlayHuawei App Gallery sau App Store, in functie de telefonul pe care-l utilizati.

Daca nu reusiti sa intrati in aplicatie nici dupa actualizarea acesteia, atunci ar putea fi alte cauze, precum lipsa semnalului la telefon, neactualizarea datelor personale la banca, setarile de securitate pentru telefon (parola, PIN etc.), o problema cu contul/cardul dumneavoastra la Banca Transilvania sau a problema tehnica de functionarea a aplicatiei.

De aceea, pentru rezolvarea problemei trebuie sa contactati Banca Transilvania, prin e-mail la adresa: contactbtpay@btrl.ro sau la telefon:  0264 308028.

Iata informatiile publicate de Banca Transilvania privind problema la inrolarea cardului in aplicatia BT Pay:

Daca ai urmat procesul de inrolare al cardului intocmai si totusi nu ai reusit, este posibil sa te regasesti in una din urmatoarele situatii:

❶⠀cardul tau este fie blocat temporar sau definitiv (poti verifica acest aspect fie in BT24, fie apeland in Call Center la numarul 0264 308 028*);

❷⠀nu ai introdus datele in mod corect;

❸⠀codul OTP (One Time Password) este gresit;

❹⠀cardul tau a expirat (poti verifica data de pe fata cardului).

Procesul de inrolare a cardului in BT Pay:

„Poți descărca BT Pay din Google PlayHuawei App Gallery sau App Store

Aplicația e gratuită și e compatibilă cu telefoane cu sistem de operare Android (versiune minim 7) și iOS (versiune minim 13).

Pentru înregistrarea în BT Pay, trebuie să ne oferi următoarele informații: numărul de telefon, care se validează printr-un cod primit prin SMS, nume utilizator (nickname) și data nașterii. Vei fi identificat în baza noastră pe baza numărului de telefon declarat băncii și a datei de naștere.

În BT Pay poți adăuga carduri emise pe numele unei persoane fizice sau juridice. Cum faci asta? 😊

După ce ai fost identificat pe baza informațiilor menționate mai sus, pentru a face procesul mai ușor, trebuie să alegi din lista de carduri disponibile de adăugat în BT Pay. O să poți adăuga carduri emise și/sau reemise la scadență și/sau la cerere, pe numele tău. Va trebui să adaugi manual și codul CVV pentru fiecare dintre cardurile pe care vrei să le folosești.

Pentru a adăuga cardurile BT în BT Pay trebuie să introduci codul CVVpentru fiecare dintre cardurile pe care vrei să le folosești în app.

Dacă nu ai cont deschis la BT și vrei să îți adaugi cardurile tichet de masă, trebuie să introduci manual datele de pe card (număr card, nume și prenume, așa cum apar ele pe card, data expirării și codul CVV – cele 3 cifre de pe verso-ul cardului). Același lucru se aplică și dacă nu vei fi identificat în baza noastră.

Pentru a termina înregistrarea, îți vom trimite pentru fiecare card BT pe care vrei să îl adaugi în app câte un cod SMS – OTP (one-time password) pe numărul de telefon pe care l-ai declarat băncii atunci când ai devenit client BT sau ți-ai actualizat datele.

❗⠀Ține minte: Cardurile BT pe care le ai deja în BT Pay sau pe care urmează să le adaugi, vor fi înrolate automat în 3D Secure și vor permite funcționalitatea de autentificare a plăților online direct din app.”

Banca Transilvania

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu BT Pay.

Un comentariu la “Problema cu aplicatia BT Pay: nu se mai incarca. Ce pot sa fac?

1. ALIN Vasile Turdean

Am exact aceeași problemă cum are domnul.La mine pur și simplu nu mai ma lăsat să efectuez plăți online, transferuri da,sau să scot bani,dar eu am de efectuat unele plăți online, și nu pot.Am dezactivat aplicația,am reinstalat o,apoi poze ,etc,etc,dar la finalizare, eroarea de low cost net, ceva de genul asta.Dar am două numere,pe abonament,plus wireless, toate cu semnalul maxim și plătite la zi,dar degeaba, aplicația la sfârșit nu vrea să se finalizeze.

+ 5 = 14