Etichete: ajutor

Cum pot obtine ajutor pentru supraindatorarea la banci?
ing bank refinantare credit

„Buna ziua.

Ma puteti sfatui unde sa ma indrept pentru rezolvarea situatiei mele financiare? Pe scurt supraindatorarea e undeva la 90% din salariu.

Cele mai mari rate- ING 2400 lei/lunar- am vorbit in agentie. Mi-au spus ca as avea o sansa la restructurarea creditului, dar ca implica raportare in Biroul de Credit- asta daca se aproba si trebuie sa le duc dovada decizie de somaj sau reducere a veniturilor. Nu as vrea raportarea in BC deoarece am facut pana acum eforturi supra-omenesti sa imi platesc ratele la timp.

Locul 2: provident- ultimii de la care am luat creditele. De 3 luni nu imi raspund la solicitarile trimise de amanare a ratelor. Fiecare solicitare pe care o depun pentru a primi un raspuns primeste un nou numar de inregistrare si asa se ascund.

Am solicitat ajutorul CSALB dar mi au spus ca dupa demersurile facute nu au primit un raspuns si ca nu au un temei legal sa ii preseze.

Iar eu, m am imbolnavit. Am un salariu de 8000 lei acum, dupa o marire de 500 lei si nimeni nu vrea sa imi acorde o refinantare. Va spun sincer, vreau doar sa imi pot achita ratele…

Va rog, ma puteti ajuta, indruma?”

Postat in data: 18 iun., 2024

Credit Prime nu vrea sa ma ajute prin CSALB. Este legal?
dobanda credit prime

„Am trimis la csalb sa mai ajute cu plata creditului de la Credit Prime, dar mi-a raspuns ca nu a fost de acord institutia si a refuzat!

„Vă comunicăm prin prezenta faptul că subscrisa Ecofinance IFN nu suntem de acord să participăm la procedura de conciliere inițiată de D-nul/D-na,
Cu stimă,
Rucsandra Larisa Stanciu
Director Executiv”

Este legal sa refuze Credit Prime negocierea prin CSALB?”

Postat in data: 27 mai, 2024

Am fost sunata de o persoana de la banca, sa ma ajute cu un credit. Ce trebuie sa fac?
contract credit fals inselaciune

„Bună ziua. Va rog sa ma ajutați într-o problema.
Am fost sunata în cursul zilei de vineri de o doamna care pretindea ca este din Cluj și lucrează la banca unicredit, și ma poate ajuta cu un credit.

Am trimis poza de pe buletin, și în cursul zilei de șimbata am primit pe whats’up un contract de credit cam dubios. Trb sa îl printez sa semnez și apoi sa îl trimit. Am văzut ca ceva nu este în regula și am cerut sa îmi dea nr tel banca, și alte date. În acel moment mi-a spus sa vin la Cluj sa o vad.

Vreau sa va întreb dacă aceea persoana poate lua bani în numele meu folosindu-se de acest contract. Va multumesc”

Postat in data: 11 feb., 2024

Pot fi sters din Biroul de Credit daca datoria a fost achitata iar popriririle ridicate?

Buna ziua domnule Coman,

In urma cu cativa ani de zile am avut un imprumut (card de credit mai concret) la ING. In urma neplatii am fost inscris in biroul de credit si un executor mi-a pus poprire pe salar. Avand in vedere ca datoria este stinsa de peste 1 an de zile, ridicandu-mi-se toate popririle, pot fi sters din biroul de credit? Am vazut un alt Articol de-al dumneavoastra in care va oferiti sa-i asistati pe nevoiasi cu informatii si sugestii legat de radiere.

Postat in data: 10 sept., 2019

Cum m-a radiat Ferratum din Biroul de Credit pentru ca nu am fost anuntat

Buna ziua! Am inteles ca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii despre
posibilitatea de a fi sters din Biroul de Credit, unde am fost bagat abuziv de o
banca pe nume Ferratum pt o suma de 500 lei.
Eu am incercat sa obtin un credit, nestiind de raportarea celor de la Ferratum, care nu m-au anuntat inainte de a ma raporta. Multumesc

Postat in data: 24 aug., 2019