Executorul poate sa-mi puna poprire pe jumatate din pensia de 12 milioane?

E legal ca un executor sa-mi puna poprire pe pensie si sa-mi ia jumatate din pensia de 12 milioane, pentru doua datorii la niste credite de la BRD pe care le-a avut sotia decedata? Creditele aveau asigurare, nu e normal sa fie platite de firma de asigurare? Multumesc

Conform legii, daca pensia este mai mica decat salariul minim net pe economie, in prezent de 1350 de lei, vi se poate opri cel mult 340 de lei, daca aveti doua executari silite prin poprirea pensiei.

Conform art.729 din Codul de procedura civila, “veniturile din munca sau orice alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia, in cazul in care sunt mai mici decat cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmarite numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.”

De aceea, va sfatuiesc sa depuneti reclamatii la BRD, la firma de recuperare creante si la executorul judecatoresc, in care sa le cereti sa va opreasca mai putin din pensie, conform prevederilor legale mentionate aici, si sa va inapoieze banii retinuti in plus.

Pe de alta parte, depuneti o reclamatie la BRD, in care sa intrebati de ce creditul nu a fost achitat de firma de asigurari, dupa decesul sotiei dumneavoastra, daca la credit s-a platit si o asigurare de viata.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile la reclamatii sau sa-mi spuneti daca vreti sa va ajut sa le intocmiti, in vederea rezolvarii problemei dumneavoastra.

2 × 2 =