Pot face inchisoare daca nu platesc creditul la banca?

Buna ziua, in 2019 luna martie am facut un credit de 13000 €, nu am platit nimic pana in prezent. Pot face inchisoare pentru suma datorata ?

Nu riscati sa faceti inchisoare pentru neplata creditului la banca. In cazul datoriilor la banci, nu se aplica Codul Penal, ci Codul de Procedura Civila, cu privire la executarea silita a bunurilor si veniturilor datornicilor fata de un creditor.

Ceea ce inseamna ca daca nu ati platit creditul, puteti fi doar executat silit, prin poprirea veniturilor si sechestru pe bunurile pe care le detineti, nu puteti fi trimis la inchisoare.

Riscati sa faceti inchisoare doar in situatia in care ati comis vreo frauda pentru obtinerea creditului, precum falsificarea actelor.

Reveniti la mine pentru alte probleme cu bancile.

10 raspunsuri la “Pot face inchisoare daca nu platesc creditul la banca?

1. Dobre

Am făcut un credit pe 5 ani am plătit 3 ani dar de aproape un an de zile nu am mai avut posibilitate să plătesc mi-au venit plicuri acasă că o să mă raporteze la biroul de credit ce pot face în situația asta?

Trebuie sa luati legatura cu banca de la care ati luat creditul, pentru a gasi o solutie amiabila de achitare a datoriei, astfel incat sa nu fiti raportata la Biroul de Credit, caz in care nu veti mai putea obtine imprumuturi in viitor.

Reveniti cu raspunsul primit de la banca.

2. Staffend Adelina

Dacă am luat un credit de refinantare și credit finace ma ajutați cu colaborare și am primit bani ncont dar nu am refinantat dar plătesc rata la suma primita ce se poate intampla

3. Simola

In urma cu 10ani apartamentul fratelui meu a fost vandut prin licitatie si a ramas cu datorii (el fiind plecat in strainatate nici nu a platit). Anul trecut mama a decedat (avea un apartament cu 3 camere) si urmeaza sa facem succesiunea, exista posibilitatea ca partea fratelui meu sa fie executat silit din cauza datoriei la banca?
    Va multumesc pentru raspuns.

Exista posibilitatea, legala, ca fratele sa fie executat silit pentru partea din apartament mostenita, insa practic va fi dificil sa fie vandut un apartament cu co-proprietari.

Sfatul meu este sa luati legatura cu CSALB, pe site-ul CSALB.ro, pentru rezolvarea datoriilor fratelui.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune ce raspuns ati primit de la CSALB.

4. Marin

Eu am făcut un credit de 2500 de lei, din care 500 de lei mi s-au oprit fiind comisionul, am făcut la credius, am 19 ani, nu am bunuri care să îmi aparțină, stau în chirie, nu am bani pentru a plăti, am făcut acel credit pe 5 ani, ce mi se poate întâmpla dacă nu îl plătesc, îmi fac griji.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Veti figura in baza de date cu rau platnici de la Biroul de Credit si nu veti mai putea lua un nou credit.

Si veti fi executat silit si vi se va retine din salariu, cand veti avea loc de munca.

De aceea, sfatul meu este sa cereti la Credius o solutie de achitare a creditului, pentru evitarea raportarii la Biroul de credit si executarii silite.

Va rog sa reveniti cu raspunnsul primit de la Credius, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

1 × 6 =