Etichete: Kruk

E normal sa platesc un onorariu de 930 lei executorului judecatoresc pentru o datorie la Ferratum de 1.300 de lei?

Am primit o executare silita de la Ferratum, prin Kruk, cu o datorie de 1.300 de lei, la care se adauga onorariul executorului judecatoresc in valoare de 930 de lei. E normal?

Ca sa nu mai zic ca m-au dat in judecata si au aprobat executarea fara sa fiu anuntat, fara sa stiu nimic. Primesc doar acasa hartie ca am de platit.

Pai eu am platit la Ferratum de fiecare data, dar am avut o problema la un moment dat si n-am putut plati. Le-am spus sa ma amane cu plata sau sa platesc in rate, dar n-au vrut, mi-au zis sa dau toti banii odata.

Cand au vazut ca nu platesc, m-au dat repede la recuperatorii de la Kruk, care nici eu nu mi-au propus sa le platesc datoria in rate. M-au sunat de cateva ori si telefonul se inchidea automat, nu apucam sa zic nimic. Cand sunam eu, nu raspundea nimeni. N-am primit nimic in scris de la ei, m-au dat repede la executare silita. E normal asa ceva? Ce as putea face?

Postat in data: 21 dec., 2019

Kruk Romania – firma de recuperare creante – date de contact (adresa, telefon, e-mail, site internet)

Postat in data: 23 sept., 2019

Cum sterg din Biroul de Credit datoriile la Zaplo, daca s-a retras din Romania?

Am avut un credit la Zaplo, pe care l-am achitat, dar ieri cand m-am dus la o banca sa fac un credit, mi-au spus ca sunt in Biroul de Credit.
Am vrut sa-i sun pe cei de la Zaplo sa vad de ce m-au raportat la Biroul de Credit, fara sa ma anunte, dar nu mai raspunde nimeni la telefon, am inteles ca nu mai activeaza in Romania. Ce e de facut in acest caz?

Postat in data: 23 mart., 2019

Cum pot sa sterg din Biroul de Credit o datorie cesionata de BCR la Kruk, fara sa fiu anuntat?

Cum pot sa sterg din Biroul de credit un cont cumparat de alt creditor?
Am fost inscris de BCR pt un card din 2005, am facut catre ei nenumarate cereri la care imi raspund ca nu se poate. Au sters istoricul si au pastrat mentiunea cont cumparat de alt creditor. Nu m-au instiintat cand au cesionat creanta catre Kruk.
Multumesc!

Postat in data: 31 iul., 2018

Pot sa ma execute silit daca respect angajamentul de plata?

Buna ziua! Am avut un credit la Bancpost si n-am avut posibilitatea sa respect contractul cu plata ratelor la timp. Dosarul meu de vreo 5 ani se afla la un executor judecatoresc si la Kruc. Ca sa nu-mi faca oprire pe salariu eu am facut un angajament de plata pe care il respect. Va rog sa-mi spuneti daca pe viitor detin proprietati cum ar fi: casa, masina, ei vor putea sa ma execute silit atata timp cat eu respect angajamentul de plata? Multumesc.

Postat in data: 13 iun., 2018

Bancpost nu m-a anuntat ca am o datorie si acum sunt executat silit de Kruk. Ce pot sa fac?

Am luat un imprumut de 2600 euro de la Bancpost si pana in 2014 am achitat in jur de 3600 de euro, dupa care nu am mai platit, am crezut ca am terminat.

Acum banca la care am contul m-a anuntat ca mi-a blocat banii din ordinul executorului judecatoresc, pentru o datorie la Kruk, care a cumparat creditul meu de la Bancpost.

Bancppost nu mi-a trimis nicio notificare din 2014, desi avea numarul meu de telefon, e normal asa ceva? Sa ma trezesc cu banii blocati, fara nicun avertisment? Eu aveam in cont in jur de 1.000 de euro, mi-au luat 700 si am ramas cu 300. Ce pot sa fac?

Postat in data: 17 apr., 2018

E ilegal sa mai figurez in Biroul de Credit, daca s-a prescris creditul?

In anul 2011 luna februarie, mi s-a pus poprire pe toata suma din contul de salarii de catre BCR, pentru un credit luat de la Pireus Bank.
Neavind ce sa mai execute dupa aceasta data, creditul a fost cesionat intr-o vreme la Kruk, fara sa fiu notificata.
In 7 ani, Kruk nu a facut nici un demers pentru executare silita iar banca nu mai avea interes de a reactualiza datele din BC, unde am fost inscrisa tot fara a fi notificata.
Astfel, datele mele din BC ar trebui sa nu mai figureze in baza de date, din anul 2015 iar Kruk nu mai poate cere executare silita intrucit suma s-a prescris, termenul incepind din febr.2011.
Intrebarea mea este, daca ar fi ilegal ca actual sa mai figurez in BC.
Pot sa imi deschid un cont de salarii la alta banca decit cei in cauza, fara sa imi fie poprit actual ?

Postat in data: 30 mart., 2018

Kruk imi ia prea multi bani din salariu! Ce pot sa fac?

Am mai multe datorii si cred ca-mi ia prea mult din salariul. Am 1400 salariul si imi ia 950 de lei. Eu vreau sa-mi achit datoriile, dar trebuie sa-mi ramana si mie bani de intretinere, am doi copii. Am vorbit cu Kruk si mi-a spus ca nu se poate sa-mi ia mai putin. Ce pot sa fac?

Postat in data: 23 feb., 2018

Ce pot face să obțin o oprire mai mică de 33 la sută?

Eu am de luna asta o poprire…dar problema mea este veche, din anul 2007. Stind ca s-a prescris, mi-a blocat conturile cei de la Kruk si incepind de luna asta mi-a facut oprire. Ce pot face sa obtin o oprire mai mica de 33 la suta?

Postat in data: 17 oct., 2017

Firmele de recuperare mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si de reprezentare in instanta?

Conform Deciziei 9/2016 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, firmele de recuperare nu mai au dreptul de executare sau de poprire asupra veniturilor si nici dreptul de reprezentare in instanta. Cum se poate scoate din evidenta dumneavoastra, intrucat banca a vandut imprumutul unei firmei de recuperare, iar aceasta nu mai are nici o putere legala decat abuziva.

Va multumesc si astept raspunsul dvs.

Postat in data: 29 sept., 2017

E legal sa-mi puna poprire Kruk pe pensia de boala?

Buna ziua. Am pensie de boala revizuibila la un an. Pensia e de 399 lei. Am scos acum 10 ani de la o banca ce nu mai exista suma de 2000 lei. Eu am stiut ca am achitat intregal suma, dar Kruk-ul mi-a pus proprire pe pensie, cica pt ceva comisione ale acelei banci. Proprirea e de 1300 lei care deja mi s-a tras din pensie. E legal? Ce ar trebui sa fac?

Postat in data: 03 feb., 2017

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a nu plati dobanzi exorbitante la Kruk?

Buna seara
Am si eu o rugaminte sa ma invatati ce sa fac.
Fiica mea a facut un imprumut la CEC Bank in valoare de 36.000 RON, in iunie 2008 pentru 119 luni. La vremea aceea era angajata la pompieri cu un salariu normal pt Romania. In anul 2016 functia ei a fost radiata, ajungand fara serviciu. A reusit sa se angajeze pe un salariu de 1500 lei nu a putut sa achite doua credite (Avand si un overdraft) . S a ocupat si a achitat overdraftul . Dar din luna iunie 2016 , (mai exact 8 luni restante) nu a mai depus niciun leu la CEC. Deci la aceasta data ea ar mai fi avut de plata pana la final suma de 10,560.11 ron.
Azi am aflat ca datoria a fost preluata de KRUK. Cei de la KRUK a chemat-o sa semneze un contract, dar dupa cate am citit pe internet despre ei , imi este si frica. Suntem oameni simpli si chiar vrem sa ne platim datoriile. Dar datorita schimbarii salariale, nu a putut face fata cu doua rate.
Acum vrem sa platim ce a ramas din credit , dar nici nu as vrea sa platim dobanzi exorbitante. Ce ne sfatuiti sa facem ? Multumesc anticipat pt raspuns.

Postat in data: 12 ian., 2017

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk?

Cum pot scapa de plata unei rate la Kruk, care peste noapte de la 3774,29 s-a ridicat la 7000 si ceva, deti platesc lunar cate 100 de roni din martie 2014? Va rog ajutati-ma!

Postat in data: 09 mai, 2016

Ce pot sa fac daca firma de recuperare Kruk imi cere sa platesc o datorie exagerat de mare la un credit BCR?

In 2007 am contactat cu credit BCR pe care l-am platit partial. Creanta a fost cesionata catre Kruk. Datoria initiala era de 23000. Am platit timp de 2 ani aprox 10000 de lei, dupa care am incetat sa mai platesc.

Sunt executat silit si mi se cere suma de 25000. Recunosc datoria, insa valoarea este exagerata. Ce pot face pentru a reglementa situatia?

Postat in data: 15 mart., 2016

Exista vreo banca sa-mi acorde credit daca am fost raportata la Biroul de Credit?

Am fost raportata la biroul de credit cu G (a fost dat in colectare la o firma de recuparari creante) in feb 2014.

1. Exista vreo banca care imi poate acorda credit in prezent?

2. Daca nu am fost anuntata ca voi fi raportata la Biroul de Credit, ce sanse am sa solicit bancii sa modifice aceasta raportare?

3. Aceasta firma de recuparari creante are dreptul sa puna dobanzi la suma preluata de la banca (UniCredit Tiriac) (suma – scadenta anticipata) si daca da, cat anume?

Postat in data: 17 feb., 2016

Este legal ca banca sa cesioneze creditul la Kruk fara a fi anuntat?

Am un credit de consum 2010-2017, iar in 2014 am fost dat afara de la locul de munca ilegal drept pentru care ma judec cu angajatorul. Din 2014 nu am mai fost angajat si nu am reusit sa mai achit ratele. Banca a cesionat creditul la Kruk, fara a fi anuntat. Este legal? Am gasit in contractu de credit si anumite clauze ilegale, clauza administrare cont, dobanda retragere si multe altele. CE POT FACE IN ACEST CAZ?

Postat in data: 09 nov., 2015

Este normal ca Piraeus Bank sa dea creditul la Kruk iar eu sa platesc in contul BEJ (Birou Executor Judecatoresc)?

Am avut un credit luat de la Piraeus Bank, apoi a fost cesionat unui executor judecatoresc, caruia i-am platit 3 ani si cind am intrebat cit mai am de plata, mi s-a spus mai mult decit aveam initial, aruncind vina pe banca ca a pus dobinzi (desi eu plateam in contul Bej).
Apoi m-am trezit cu o instiintare care ma anunta ca Bej a dat la Kruk recuperarea creditului, dar ca eu trebuie sa fac plata tot in contul Bej; este normal sau e altceva la mijloc?

Postat in data: 19 sept., 2015

Sunteti de acord cu camataria KRUK …etc? NIMENI NU FACE NIMIC?

Sunteti de accord cu camataria KRUK …ETC…NIMENI NU FACE NIMIC?
SUNT CUMPARATE CREANTE PE 10 % din valoare si excrocati toti amaratii? Nicio propunere legislative care sa reglementeze acesti asa zisi camatari legali?

Postat in data: 06 aug., 2015

Cand voi putea face un nou credit daca sunt raportat la Biroul de Credit cu restante la BRD?

Am facut un credit de 6000 ron acum zece ani la Brd am achitat rate pina in jur de 50% din valoarea totala. Fiind primul credit am avut o portita in care am facut rost de bani si am mers sa platesc 2000 de ron . Cu intentia sa scap mai repede de credit. I am depus dar fiind aglomerat la ghiseu nu am intrebat cum sa specific pe formular ca sa ia rate din ei. Intre timp m am mutat in buc cu serviciul ei mi au trimis scrisori timp de trei luni pe vechea adresa m au sunat dar nu le raspunde am stiind ca am depus 2000 de ron . In fine dupa 3 luni m au sunat si mi au spus ca sunt in biroul de credit. M am suparat foarte tare stiind ca eu nu am fost rau intentionat si nu am platit un an. Intre timp mi au vindut creditul acum vreo 4 ani jumate la kruk. La acestia le am platit la zi si mai am in jur de 1500 ron pe care ai pot achita si maine daca vreau .. Intrebarea este cind voi mai putea
face credit avand in vedere ca am 4 ani si jumatate de la ultima raportare la biroul de credit de catre banca. Scuze pentru lunga poveste si astept un raspuns cit mai sigur. MULTUMESC !!!

Postat in data: 22 iul., 2015