E ilegal sa mai figurez in Biroul de Credit, daca s-a prescris creditul?

In anul 2011 luna februarie, mi s-a pus poprire pe toata suma din contul de salarii de catre BCR, pentru un credit luat de la Pireus Bank.
Neavind ce sa mai execute dupa aceasta data, creditul a fost cesionat intr-o vreme la Kruk, fara sa fiu notificata.
In 7 ani, Kruk nu a facut nici un demers pentru executare silita iar banca nu mai avea interes de a reactualiza datele din BC, unde am fost inscrisa tot fara a fi notificata.
Astfel, datele mele din BC ar trebui sa nu mai figureze in baza de date, din anul 2015 iar Kruk nu mai poate cere executare silita intrucit suma s-a prescris, termenul incepind din febr.2011.
Intrebarea mea este, daca ar fi ilegal ca actual sa mai figurez in BC.
Pot sa imi deschid un cont de salarii la alta banca decit cei in cauza, fara sa imi fie poprit actual ?

Piraeus Bank, poprire, cesiune credit, Kruk, Biroul de Credit, prescriptie credit

Piraeus Bank

In primul rand, trebuie sa verificati care este situatia dumneavoastra la Biroul de Credit: cine v-a raportat, cand si care este ultima inscriere. Pentru acest lucru, trebuie sa solicitati la Biroul de Credit eliberarea unei situaţii a înscrierii. Vedeti aici procedura.

Dupa ce Piraeus Bank v-a vandut creditul la Kruk, banca nu a mai putut face raportari la Biroul de Credit, intrucat creditele vandute nu le mai apartin, ele trecand in proprietatea firmei de recuperare a creantelor.

Iar Kruk nu face raportari la Biroul de Credit.

Trebuie sa mai stiti ca termenul de pastrare a istoricului negativ la Biroul de Credit este 4 ani de la data achitarii restantelor.

Daca nu ati fost anuntata ca veti fi raportata la Biroul de Credit cu cel putin 15 zile inainte, atunci puteti solicita la Piraeus Bank stergerea datelor raportate, conform Deciziei 105/2007 a Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (A.N.S.P.D.C.P). Vedeti aici procedura.

Daca Kruk nu a facut niciun demers, timp de 3 ani, pentru executarea silita sau pentru recuperarea datoriilor, atunci datoria se prescrie (se anuleaza), conform prevederilor Codului Civil. (vedeti aici detalii)

Dupa ce obtineti informatiile de la Biroul de Credit, va rog sa reveniti la mine pentru a va spune cum sa va rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

− 3 = 3