Pot fi executat silit de Integral Collection dupa doar 2 luni de neplata a ratei?

integral-collection-credius

Buna ziua, acum 2 luni am achitat jumatate din rata pe care o am, iar pe luna aprilie inca nu am reusit sa o achit. Am vorbit cu cei care se ocupa de dosarul meu ( mentionez ca plata o fac catre cei de la Integral Collection ), si au spus ca daca pana vineri cel tarziu nu reusesc sa achit rata pe luna aprilie si diferenta din martie ma executa silit.

Ma pot executa dupa doar 2 luni neplata? Avand in vedere ca am facut plata la o jumtate din rata pe martie.

Va multumesc.

Conform legii (OUG 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, executarea silita nu poate fi declansata mai devreme de 9 luni din momentul in care banca va anunta ca imprumutul este scadent anticipat, adica trebuie sa-l platiti ingral, nu in rate, ca anterior.

Iata prevederile OUG 50/2010 privind executarea silita:

” (9) Creditorul poate declara creditul scadent anticipat după înregistrarea unui număr de 90 de zile consecutive restanță de către consumator.

(10) Perioada dintre declararea scadenței anticipate și declanșarea executării silite nu poate fi mai mică de 3 luni. La solicitarea expresă a consumatorului, creditorul reduce această perioadă. În cazul în care executarea silită nu este inițiată în cel mult 6 luni de la data declarării scadenței anticipate, începând cu ziua imediat următoare expirării acestui termen, creditorul nu va mai percepe dobânzi penalizatoare.

Prevederile alin. (9) și (10) se aplică și procedurilor derulate de entitățile care desfășoară activități de recuperare creanțe.”

Asadar, daca nu platiti ratele timp de 90 de zile, banca, IFN-ul sau firma de recuperare poate declara creditul scadent anticipat, iar dupa alte minim 3 luni, poate initia executarea silita.

Sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Integral Collection, in care sa va plangeti ca ati fost informat gresit cu privire la posibilitatea de a fi executat silit.

In acelasi timp, formulati si o cerere la Integral Collection, in vederea restructurarii ratelor (reducerea sau amanarea lor), daca aveti probleme in achitarea acestora.

Reclamatia si cererea la Integral Collection le puteti face la telefon 0373.785.108. Nu uitati sa cereti numar de inregistrare.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile la reclamatie si la cerere adresate Integral Collection, pentru a va ajuta sa rezolvati problema cu firma de recuperare creante.

Vasile Pop-Coman

5 × = 5