Cata dobanda penalizatoare pentru restantele la credit poate percepe banca?

garanti bbva dobanda penalizatoare

Bună ziua. Curând am primit o înștiințare prin care an de achitat un debit restant în valoare de 5100 lei pentru 157 zile de
întârziere la un credit luat în decembrie 2017. Mai exact 5 luni de întârziere deoarece am rămas în urmă cu 5 rate. Au intervenit cheltuieli neprevăzute și nu am mai putut plăti ratele la timp.

Rata este de 330 lei lunar După calculele mele 330 x 5 luni întârziere ar trebui să am un debit restant în valoare de 1650
lei. Întrebarea mea este de ce mi se cere să achit suma de 5100 lei în loc de 1650 lei ? Mi se pare enorm de mult.

Câtă dobândă pentru întârziere se poate percepe și ce pot face în acest caz? Pentru că nu am posibilitatea să plătesc cât mi s-a cerut. Urmează să fie declarat scadent anticipat.

Conform legii, bancile pot aplica o dobanda penalizatoare pentru restantele la credite cu maxim 3 puncte procentuale peste dobanda standard la credit.

Concret, daca dumneavoastra aveti la credit o dobanda de 10%, dobanda penalizatoare poate fi de maxim 13%.

Este vorba de Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 52 din 14 septembrie 2016 privind contractele de credit oferite consumatorilor pentru bunuri imobile, precum si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori, publicata in Monitorul Oficial nr. 727 din 20 septembrie 2016. (vezi aici legea)

Aceasta lege prevede urmatoarele:

„Rata dobânzii penalizatoare se calculează pe bază de procent fix ce nu poate fi mai mare de trei puncte procentuale, care se adaugă la rata dobânzii curente şi se aplică la principalul restant.”

Garanti BBVA aplica o dobanda penalizatoare de maxim 3 puncte peste dobanda curenta, conform legii.

In cazul unei rate de 330 de lei, ca in cazul dumneavoastra, presupunand ca este vorba de un credit de aproximativ 15.000 de lei pe 5 ani, o dobanda mai mare cu trei puncte procentuale inseamna o rata lunara cu aproximativ 20 de lei mai ridicata, adica in jurul a 350 de lei.

Pentru a afla cum a fost calculata restanta de 5.100 de lei solicitata de Garanti BBVA, trebuie sa faceti o cerere in acest sens la banca, pentru clarificarea problemei.

Sfatul meu este ca in acelasi timp sa solicitati bancii o solutie de restructurare a creditului, dat fiind ca sunteti in situatia de a nu-l putea plati, astfel incat sa evitati ca banca sa declare creditul scadent anticipat si sa ajungeti in faza de executare silita, cand costurile restantei vor creste si mai mult.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la banca, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

5 − = 0