Etichete: overdraft

Ce pot sa fac daca nu am mai platit o descoperire de card?

„Buna ziua.Daca am făcut acum câțiva ani o descoperire de card in jur de 1100 de lei plătind doar 400 lei apoi din diferite motive nu am mai putut plăti ce pot face acum daca asi vrea să plătesc?”

Postat in data: 10 iul., 2023

Pot sa inchid overdraftul sau creditul, daca am poprire?

„Buna ziua!am un cont de salariu la Alpha Bank pe care am deschis un overdraft de 2500 lei.am contul poprit iar poprirea mi se retine direct de angajator …restul sumei de bani care mi se cuvin o încasez de la banca după ce în fiecare lună sun la banca pentru
deblocarea contului .

vreau sa achit integral overdraftul.am sunat la banca pentru a întreba cum procedez și mi-au spus că nu e posibil sa achit întrucât contul e poprit.mi-au spus că vor întreba
colegii de la popriri și nu mi-au mai dat nici un răspuns.ce sfat îmi dați pt a putea achita overdraftul?mulțumesc!”

Postat in data: 30 mart., 2023

BRD m-a anuntat dupa 14 ani ca am o datorie la un overdraft platit. E posibil?
brd-reclamatie

Bună ziua!

În perioada 2004-2008 am luat un Overdraft de la BRD pe carel-am returnat în momentul în care s-a încheiat raportul de serviciu cuinstituția respectivă.

Zilele trecute(deci, după 14 ani) am fost sunat de la BRD sămi se comunice că am o datorie la banca în valoare 2500 lei.

Este posibil?
Mulțumesc!

Postat in data: 08 iul., 2022

Unicredit m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte. Ce pot sa fac?
unicredit biroul de credit

Am solicitat un overdraft la banca la care mi se vireaza salariul Banca Transilvania si am fost refuzata deoarece figurez in banca de credite.

Am platit creditul Unicredit cu intarziere si mi s-a spus ca sunt in regula.

Nu am fost informata ca voi fi raportata la Biroul de Credit. Eu domiciliez in alt oras , am fost plecata cativa ani din tara si persoana care a fost insarcinata sa imi ridice corespondenta nu a gasit nicio asemenea instiintare.

In anul 2020 am primit o proprire pentru un telefon achizitionat in 2008 si care l-am platit in acea perioada cu penalitatile assurde pentru o zi intarziere care nu mi-au fost facute conoscute la achizitionare ca si cardul de plata care mi-a sosit si l-am gasit cu o saptamana dupa scadenta la plata, astfel aveam deja 300 lei restanta.

Am platit si acea suma integrale cand am primit proprietà farà sa caut firma fantoma care la vremea respectiva era incontactabila.

Mi se pare inechitabil sa fiu privata sau marginalizata di moment c’è am acceptat toate neintelegerile si dobanzile applicate platind sumele integrale si farà obiectiuni;
Nu au fost tentative de frauda si nu am adus nicio dauna vreunei institutii. Am speranta ca voi gasi intelegere si sprijin pentru a elimina aceasta situatie umilitoare ?!

Postat in data: 05 mart., 2022

Topul bancilor cu cele mai mici dobanzi la un credit tip descoperit de cont (overdraft)

overdraft-descoperit-cont-dobanzi-decembrie2019
overdraft-descoperit-cont-dobanzi-decembrie2019