Ce pot sa fac daca nu am mai platit o descoperire de card?

„Buna ziua.Daca am făcut acum câțiva ani o descoperire de card in jur de 1100 de lei plătind doar 400 lei apoi din diferite motive nu am mai putut plăti ce pot face acum daca asi vrea să plătesc?”

Puteti relua plata descoperitului de cont (card), dupa ce luati legatura cu banca si aflati care este situatia contractului: daca este valabil in conditiile anterioare, daca a fost declarata scadenta anticipata (caz in care trebuie sa rambursati tot creditul) sau daca este in situatia de a fi recuperat.

Conform legii (OUG 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori), bancile si IFN-urile pot declara creditul scadent anticipat doar dupa un numar de 90 de zile consecutive de restante.

Insa executarea silita nu poate fi declansata mai devreme de 3 luni din momentul in care banca va anunta ca imprumutul este scadent anticipat, adica trebuie sa-l platiti ingral, nu in rate, ca anterior.

Asadar, trebuie mai intai sa luati legatura cu banca, apoi reveniti la mine cu raspunsul, pentru a va ajuta sa rezolvati problema descoperitului de card.

Vasile Pop-Coman

+ 2 = 3