BRD m-a anuntat dupa 14 ani ca am o datorie la un overdraft platit. E posibil?

brd-reclamatie

Bună ziua!

În perioada 2004-2008 am luat un Overdraft de la BRD pe carel-am returnat în momentul în care s-a încheiat raportul de serviciu cuinstituția respectivă.

Zilele trecute(deci, după 14 ani) am fost sunat de la BRD sămi se comunice că am o datorie la banca în valoare 2500 lei.

Este posibil?
Mulțumesc!

Probabil ca BRD nu v-a inchis contul aferent overdraftului, dupa ce l-ati returnat, in urma cu 14 ani, astfel ca intre timp s-au perceput comisioane aferente contului si, posibil, dobanzi de penalizare.

Daca nu ati stiut ca respectivul cont nu a fost inchis, iar BRD nu v-a anuntat pana acum de existenta acestuia, trebuie sa faceti o reclamatie la banca cu privire la aceasta situatie.

In mod normal, banca ar fi trebuit sa va trimita lunar un extras de cont cu situatia overdraftului, daca acesta nu a fost inchis.

Puteti face o reclamatie la BRD prin telefon (+4 021 302 6163 (apelabil din orice rețea) sau TelVerde 0800 802 208 (apelabil doar în rețeaua fixa Telekom România), prin e-mail, la adresa mybrdcontact@brd.ro, prin completarea unui formular de pe site-ul BRD.ro, la acest link, la orice agentie BRD sau printr-o scrisoare postala, la adresa: BRD – Groupe Société Générale, Direcția Calitate, Bd. Ion Mihalache nr. 1 – 7, Sector 1, cod poștal 011171, București.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la BRD la reclamatia privind datoria la overdraft.

5 − 1 =