Alocația copiilor se mai virează pe card, dacă este blocat?

„Buna ziua.
De câteva săptămâni un comerciant străin încearcă să-mi retragă bani din cont fără acordul meu. Astăzi am blocat cardul din aplicație. Întrebarea mea este,alocația copiilor se mai virează pe card dacă el este blocat?”

Da, alocatia copiilor se vireaza pe card, chiar daca acesta este blocat. Blocarea cardului se face pentru a nu se putea retrage bani de pe el, nu se blocheaza si pentru incasarile in contul aferent cardului.

In cazul in care cardul este blocat in urma popririi, ceea ce trebuie sa faceti este sa sunati la BCR, pentru a solicita deblocarea cardului, in vederea retragerii alocatiei, dat fiind ca aceasta nu poate fi retinuta pentru plata datoriilor, conform Codului de procedura civila.

Deblocarea cardului o puteti face si online, prin completarea Formularui de deblocare temporara pentru sume poprire, pe site-ul BCR, la acest link.

Precizarile BCR:

• După transmiterea formularului, te rugăm să aștepți 45 de minute. Apoi, timp 90 de minute, poți retrage sumele cuvenite, utilizând automatele bancare.

• Cererea se procesează în aceeași zi, dacă trimiți formularul până la ora 16:30. Cererile transmise în zilele lucrătoare, după ora 16:30 sau în zilele nelucrătoare, vor fi procesate în următoarea zi lucrătoare.

• În cazul în care suma încasată în cont este compusă din mai multevenituri sau se efectueaza rețineri la sursă pentru o poprire, te rugăm, să atașezi documente doveditoare( fluturaș de salariu/ talon de pensie/ adeverință angajator).

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti probleme cu blocarea cardului BCR.

5 + 4 =