Etichete: problema hora credit

Hora Credit nu vrea sa-mi restructureze imprumutul. Ce pot sa fac?
hora credit reclamatie

„Buna ziua.
Am solicitat un credit de 1000 lei pentru 30 zile. Primesc mesaj ca cererea s-a aprobat si un cod ca accept creditul. Dau accept si a doua zi aveam banii in cont. Totul OK!

Cand sa platesc in decembrie in aplicatie constat ca am o linie de credit cu rata minima de plata de 295 lei / sapt cred ca nu pot descarca nici astazi documentele .pdf. Aveam de plata 1250 lei pentru prelungire, si acopeream 60 lei din credit.

Am facut catre HORA Credit IFN 3 (trei) solicitari de rescadentare pana acum. Nici un raspuns. Am mai facut o cerere rescadentare debit astazi 03.06.2024!

Ca sa pot solicita inchiderea liniei de credit se pare ca trebuie facuta cerere cu 30 zile inainte; astazi ar trebui sa achit 4260 lei (1000 lei credit si 3260 dobanzi si penalitati).
Este cert, debitul va crește exponențial.

Scadenta anticipata nu a fost declarata, si nu au interesul să o declare, că doar au 3 ani la dispoziție să ne execute!

Cum ma sfatuiti sa procedez?
Va multumesc.”

Postat in data: 05 iun., 2024

Hora Credit nu m-a informat ca dobanda creditului este 60.000% pe an. Este legal?
dobanda hora credit

„Am un credit activ la Hora credit de 1300 lei, au dobanda pe zi 2%, ma pune sa platesc 400 lei la 2 saptamani desi eu am un salariu f mic, vreau sa stiu daca e normal sau legal si cum pot sa fac sa platesc mai putin si mai repede? M-a terminat psihic in 2 luni treaba asta.

Au penalitati si dobanda foarte mari. De ieri pana azi mi-a crescut principalul cu toate costurile in plus, 70 lei intr-o zi,vreau sa siu ce solutii sunt, daca platesc principalul si toate penalitatile, scap de ei?

De asemenea, stiti daca este legal in totalitate? DAE este 60.000% pe an…nu mi-au specificat nimic din contract la telefon, doar mi au zis ca e acceptat sa intru sa semnez contractul si atat.”

Postat in data: 08 mai, 2024

Hora Credit mi-a pus dobanda pe toata linia de credit, nu doar pe banii folositi. Ce pot sa fac?
hora credit stergere biroul de credit

„Bună ziua va rog respectuos sa mă ajutați am accesat pt un împrumut la Hora credit sa aprobat 2500 roni am spus că nu am nevoie de atât dar mi sa spus că plătesc doar pt cat folosesc dobânda am întrebat de 3 ori in data de 27 28 29 noiembrie se poate verifica și totuși în data de 15 mi sa pus dobânda pe toată suma 737 de lei si dobânda creste in fiecare zi 37 de lei nu te asculta nimeni ce e de făcut va rog să mă ajutati azi deja îmi cer 1515 roni mulțumesc”

Postat in data: 20 ian., 2023

Care este contractul standard al creditelor acordate de Hora Credit?
hora credit contract

Care este contractul pentru creditele de la Hora Credit?

Postat in data: 25 dec., 2022