Hora Credit mi-a pus dobanda pe toata linia de credit, nu doar pe banii folositi. Ce pot sa fac?

hora credit stergere biroul de credit

„Bună ziua va rog respectuos sa mă ajutați am accesat pt un împrumut la Hora credit sa aprobat 2500 roni am spus că nu am nevoie de atât dar mi sa spus că plătesc doar pt cat folosesc dobânda am întrebat de 3 ori in data de 27 28 29 noiembrie se poate verifica și totuși în data de 15 mi sa pus dobânda pe toată suma 737 de lei si dobânda creste in fiecare zi 37 de lei nu te asculta nimeni ce e de făcut va rog să mă ajutati azi deja îmi cer 1515 roni mulțumesc”

Hora Credit este obligata, conform contractului pentru linia de credit, sa aplice dobanda doar pentru suma folosita de dumneavoastra din lina de credit aprobata, nu pe toata suma.

Concret, daca Hora Credit v-a aprobat o linie de credit in valoare de 2.500 de lei, iar dumneavoastra ati folosit doar 1.000 de lei, atunci dobanda se aplica doar la cei 1.000 de lei, nu la toata suma, de 2.500 de lei.

Dobânda este prețul perceput de Creditor pentru suma utilizată din Linia de Credit în cuantum de 2% pe zi”, conform contractului standard de credit publicat de Hora Credit (vezi aici contractul).

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti o reclamatie la Hora Credit, in care sa cereti recalcularea dobanzii doar pentru suma utilizata din linia de credit, nu pentru toata valoarea liniei de credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie primit de la Hora Credit.

7 × 3 =