dobanda hora credit

„Am un credit activ la Hora credit de 1300 lei, au dobanda pe zi 2%, ma pune sa platesc 400 lei la 2 saptamani desi eu am un salariu f mic, vreau sa stiu daca e normal sau legal si cum pot sa fac sa platesc mai putin si mai repede? M-a terminat psihic in 2 luni treaba asta.

Au penalitati si dobanda foarte mari. De ieri pana azi mi-a crescut principalul cu toate costurile in plus, 70 lei intr-o zi,vreau sa siu ce solutii sunt, daca platesc principalul si toate penalitatile, scap de ei?

De asemenea, stiti daca este legal in totalitate? DAE este 60.000% pe an…nu mi-au specificat nimic din contract la telefon, doar mi au zis ca e acceptat sa intru sa semnez contractul si atat.”

Atat IFN-urile, precum Hora Credit, cat si bancile, sunt obligate de lege sa-si informeze clientii cu privire la costurile unui imprumut (dobanda, DAE, comisioane) inainte de semnarea contractului, precum si in orice forma de publicitate.

Astfel, articolele 8 si 9 din OUG 50/2010 privind contractele de credit arata urmatoarele:

„Orice formă de publicitate referitoare la contractele de credit trebuie să cuprindă informații potrivit prevederilor prezentei secțiuni.

Informațiile standard specifică, prin intermediul unui exemplu reprezentativ, următoarele:

a) rata dobânzii aferente creditului, fixă și/sau variabilă, împreună cu informații privind orice costuri incluse în costul total al creditului pentru consumator;

b) valoarea totală a creditului;

c) dobânda anuală efectivă”

OUG 50/2010

Daca Hora Credit nu v-a prezentat si nivelul DAE, de 69.000% pe an, de 3.500 de ori mai mare decat DAE la un credit bancar, care este in jurul a 20% pe an, atunci cand v-a oferit informatii cu privire la credit, inseamna ca a incalcat legea, motiv pentru care va sfatuiesc sa faceti o reclamatie in acest sens.

Dobanda foarte mare aferenta liniei de credit de la Hora Credit va poate pune in situatia neplacuta de a ajunge supraindatorata, mai ales daca nu achitati la timp ratele bilunare.

Iata cat de costisitor este acest imprumut tip linie de credit, conform informatiilor prezentate in contract:

Dumneavoastra ati obtinut Linia de credit de la Hora Credit in 26 martie 2024, in urmatoarele conditii:

• Valoarea totală a Liniei de Credit: 1 320,00 lei.
  • Suma minima de achitat: Cel puțin 1,5 % din Tranșă la care se adaugă Rata dobânzii și, acolo unde este cazul, dobânda penalizatoare.
  • Rata dobânzii curente este fixă şi este calculată în procente, pe zi (denumită în continuare Dobânda sau Rata dobânzii).
  • Dobânda este de 730,00% pe an pentru un an cu 365 de zile sau 732,00% pe an pentru anii cu 366 de zile, respectiv 2% pe zi.
  • DAE (dobânda anuală efectivă) la data încheierii 69 467,564773% pe an.
  • Rata dobânzii penalizatoare se aplică la sumele restante altele decât cele provenind din calculul dobânzii, și este fixă şi calculată în procente pe zi:
  • Dobânda penalizatoare este în cuantum de 730,00% pe an pentru un an cu 365 de zile sau 732,00% pe an pentru anii cu 366 de zile, respectiv 2% pe zi de întârziere care se adaugă la Rata dobânzii curente și se aplică la principalul restant. Dobânda penalizatoare nu se aplică sumelor provenite din calculul dobânzilor.
  • Valoarea totală plătibilă de către Împrumutat: 8 943,01 reprezintă suma dintre valoarea totală a Liniei de Credit şi costul total al Liniei de Credit plătibil de către Împrumutat.

Valoarea totală plătibilă a fost calculată sub ipoteza suplimentară, stipulată de Anexa nr.1 pct.II lit.c) din OUG nr.50/2010, în sensul că Valoarea totală a Liniei de Credit este trasă integral la Data acordării Linei de Credit iar rambursarea se face în termen de 52 de săptămâni prin plata Sumei Minime (principal și dobândă curentă).

Valoarea totală plătibilă de către Împrumutat depinde în mod direct de modul în care se utilizează și se rambursează Linia de Credit, aceasta fiind determinată doar după terminarea prezentului Contract.”

In prima luna, dumneavoastra ati platit doua rate, una de 200 de lei si alta de 380 de lei, in total 580 de lei, iar pana in 6 mai aveti de platit alta rata de 380 de lei, asadar in total 960 de lei.

Deci in doar o luna si o saptamana trebuie sa platiti 960 de lei, adica aproape cat tot creditul de 1320 de lei!

Si, Atentie! Aceste rate reprezinta doar dobanda aferenta imprumutului!

In aceste conditii, sfatul meu este urmatorul:

1. Trimiteti o reclamatie la Hora Credit, in care sa va plangeti ca nu ati fost informata in mod adecvat cu privire la costurile liniei de credit;
  2. Rambursati integral linia de credit, in valoare de 1320 de lei si dobanzile scadente, pentru a scapa de costurile uriase ale acestui imprumut.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie primit de la Hora Credit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

3 raspunsuri la “Hora Credit nu m-a informat ca dobanda creditului este 60.000% pe an. Este legal?

1. h

Sincer, nu am citit contractul cu atentie, nici n-am fost informata cand am vorbit cu ei, am crezut ca o sa fie o rata fixa, si o dobanda decenta, si abia dupa a 2-a plata mi-am dat seama ca eu platesc doar dobanda si nici decum creditul. Banuiesc ca trebuie sa platesc principalul + penalitati ca sa pot sa-l inchid,nu?

Pentru a inchide creditul, trebuie sa platiti suma totala de plata (1654 lei).

Sfatul meu este sa faceti si o reclamatie la Hora Credit, in care sa va plangeti ca nu ati fost informata despre costurile creditului, inainte de a-l semna, apoi reveniti la mine cu raspunsul primit.

Hora Credit nu v-a spus inainte de a semna creditul ca au dobanda de 69.000% pe an, ceea ce nu este corect, dar nu ati citit contractul de credit si formularul cu informatii standard despre credit? Pentru ca ati fi putut renunta la credit, intr-un termen de 14 zile.

8 − 3 =