Executorul nu vrea sa-mi ridice sechestrul de pe masina. Ce pot sa fac?

„Bună ziua.
Vin și eu cu o nelămurire către dumneavoastră și sper sa puteți sa ma ajutați și pe mine în problema aceasta ca nu pot sa înțeleg.

Am luat un credit în valoare de 47000 și nu am mai reușit sa îl achit.Anul trecut în luna a 11 am primit acasă o înștiințare de sechestru auto.Masina pe care o dețin nu valorează mai mult de 6000 de lei ca este din anul 2002.

Am luat legătura cu executorul și lam rugat sa îmi ridice sechestru de pe masina ca am doi copii minori și depind de ea ca să fac naveta la servici,la care dansul a zis că nu mi-l ridică. În acest caz ce am de făcut. Va mulțumesc și aștept un raspuns.”

Daca executorul nu vrea sa va ridice sechestrul de pe masina, solutia este sa incheiati o intelegere cu creditorul in vederea achitarii datoriilor si anularea executarii silite.

Acesta este un drept conferit de lege, respectiv Codul de procedura civila.

Articolul 630 din Codul de Procedura Civila – Înțelegeri privind efectuarea executării, prevede urmatoarele:

„În tot cursul executării silite, sub supravegherea executorului judecătoresc, creditorul și debitorul pot conveni ca aceasta să se efectueze, în total sau în parte, numai asupra veniturilor bănești sau altor bunuri ale debitorului, ca vânzarea bunurilor supuse urmăririi să se facă prin bună învoială sau ca plata obligației să se facă în alt mod admis de lege.”

In acest sens, trimiteti la creditor (banca sau firma de recuperare creante) o cerere pentru incheierea unui acord de plata, in vederea anularii executarii silite sau ridicarea sechestrului pe masina.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la creditor, pentru a va ajuta sa rezolvati problema sechestrului pe masina.

Bancherul.ro

9 + = 18