Etichete: respins

Raiffeisen nu mi-a sters ipoteca din AEGRM si mi-a fost respins un nou credit. Ce pot sa fac?

„Buna sera

In urma cu un an am beneficiat de ajutorul si sfaturile dumneavoastrs care mi-au fost de mare ajutor in speta respectiva.

Astfel in poveste mea cu bancile continua si am intampinat situatie. In urma cu ceva timp fosta mea sotie a incercat sa acceseze un credit imobiliar si a aflat cu stupoare ca este inscrisa in AEGRM ca fiind Codebitor la un credit facut in anul 2015, reesalonat in anul 2017 si inchis in luna octombrie 2022 la data scadenta. Acest lucru este demonstrabil si prin raportul pe care l-amnscos din biroul de credit si unde creditul apare ca fiind inchis si achitat la termen, fara intarzieri. Astfel incat creditul fiind inchis in luna noiembrie 2022 nu ar fi avut ce reportare sa se faca in luna martie 2023 pe un credit inchis de 6 luni.

Afland acest fapt dupa ce cererea de credit imobiliar i-a fost respinsa deja de principalii creditori din piata am fost la banca respectiva adica Raiffeisen, si am cerut stergerea inregistrarii abuzive, lucru care s-a rezolvat in 24h (prin acest aspect se dovedeste oarecum ca ei au fost In culpa) Insa acum este prea tarziu fiind deja refuzata creditarea de principalii jucatori.

Ma intreb sa imi cer dreptatea in instanta si vouam sa va cer parerea si ajutorul in aceasta privinta, daca considerati ca se poate face ceva si sunt sanse de a obtine niste daune de la ei.

Va multumesc!”

Postat in data: 25 dec., 2023

Banca mi-a respins cererea de despagubire la asigurarea de viata a creditului. Ce pot sa fac?

Imi permit sa va contactez pentru ca am vazut ca raspundeti la mesaje pe reclamatiibanci.ro.
As fi vrut sa va cer un sfat pentru ca am impresia ca ati vazut multe litigii cu bancile.

Tata a contractat in 2017 un credit de la BRD, care era conditionat de o asigurare de viata cesionata in favoare bancii.
El a decedat pe 30 sept 2020. Am notificat banca imediat, si am facut cererea de despagubire. Am primit raspuns ca nu se accepta, pe motiv ca decesul a fost dintr-o cauza pre-existenta incheierii asigurarii.
Practic:
– eu nu dispun de nici un contract de asigurare, conditii, clauze, nu stiu daca s-a completat un chestionar de sanatate, ce a fost declarat etc Am doar un nr al politei de asigurare
– am trimis 3 solicitari scrise la BRD Asigurari fara raspuns, in care le cer copii ale contractului de asigurare
– in agentie angajatii bancii refuza sa imi comunice orice informatie

Am primit acum o notificare de plata restanta a creditului (indica ei acolo 94 zile intarziere desi au trecut 3 ani). Notificarea e adresata tatalui meu, ca si cand ei nu ar stii ca a murit.

Ce optiuni credeti ca am?
Mi se pare in mod evident un abuz al bancii, dar nu stiu ce sanse de castig am. Nu stiu daca tata a semnat ceva, dar in mod cert nu i s-a dat un exemplar din conditiile de asigurare si nu i s-au explicat excluderile. Asigurare care se numeste „Deces din orice cauza” 🙂 Produsul de credit e specific pentru pensionari, el fiind pensionat pe caz de boala, si a decedat din cauza bolii pentru care s-a pensionat, banca nu putea spune ca nu stie.

Dincolo de fond, ma intreb daca pe proceduar de forma nu as putea sa anulez datoria. Am auzit vorbindu-se de o posibila prescriptie de 3 ani, dar nu stiu de cand incepe sa curga termenul.

Va multumesc daca aveti cateva sfaturi sa imi dati”

Postat in data: 26 oct., 2023

Daca firma de asigurari a respins plata creditului, ce trebuie sa fac?
vig omniasig bcr asigurari de viata asirom asigurare credit

„Tata a avut un credit la.BCR de nevoi personale în 2017 cu asigurare de viata Vienna Insurance. Aplatizat lunar creditul dar anul acesta în februarie tata a decedat.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac am anunțat banca si asigurarea ,imediat după deces dar asigurarea mea respins plata creditului deoarece sa constatat ca era bolnav cronic.

Ce nu inteleg eu este ca tata a murit de cancer care a fost depistat anul trecut în septembrie ,Insuficienta cardiaca și mai multe .Dar asigurarea a respins dosarul,pe motivul ca avea boala cronica .

Acum banca îmi trimite acasa notificări și ma obliga sa platesc acest credit .Nu inteleg de ce ma obliga când tata a plătit asigurare 4ani ptr ce daca ei nu avopera decesul pensionarilor numai în caz de acc de masina .spuneți mi va rog ce trebuie sa fac cum sa
rezolv aceasta problema ?În ultima notificare scrie da în judecata și la firma de recuperare .Pe cine da pe mort?”

Postat in data: 13 aug., 2023

Ce pot sa fac daca banca mi-a respins cererea de amanare a ratelor, pentru ca am restante la credit?

Stimate Domnule Coman,

Pe scurt:

1. Mi-a fost respinsa cererea pe motivul ca am intarziat cateva zile plata.

2. Definitia restantei cf ABE este clar ca nu am nicio sansa in fata BRD. Desi deocamdata au evitat sa mi trimita scris care a fost motivul pt care au refuzat cererea. Mi au spus doar telefonic si i am somat sa mi trimta scris, tipul cu care am vorbit era un romantic care imi vorbea de DEX cand l am intrebat de definitia restantei:) Asadar ei nu au raspuns scris pt ca inca nu au ajuns la definitia data de dvs:)) inca cauta…

3. Este clar acum ticalosia celor de la Guvern care au urmarit in cardasie cu bancile sa fie cat mai putini cei care beneficiaza de aceasta amanare, mai ales pe prima casa unde nu se capitalizeaza ratele!

4. Inteleg ca sunteti jurnalist si atunci va adresez urmatoarea intrebare: care ar putea for God’s sake sa fie rationamentul Guvernului care legifereaza iata prin OUG sa impuna nicio o restanta in conditiile in care se presupune ca voia sa ajute( 🙂 ) tocmai pe cei care erau cei mai vulnerabili din punct de vedere social? Pare la o prima vedere contradictoriu…

5. Si totusi vedeti vreo portita in a contracara banca? Poate lipsa definitiei restantei in contractul de credit?

Multumesc,

Postat in data: 02 sept., 2022

ING mi-a respins cererea de amanare a ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati cu informatii, daca se poate: sotul meu a ramas fara job in 24.06.2022 si si-a gasit de lucru abia in data de 10.08.2022, de atunci a inceput un nou job.

A solicitat la ING amanrea ratelor la creditul de nevoi personale pina cand ne mai
revenim, am avut si eu venituri mai mici in ultima perioada.

Azi a primit raspuns de la ING ca nu se poate sa faca amanare de rate.

Va rog sa ma indrumati, ce demersuri si unde putem face in acest sens.
El a solicitat amanare si de 2-3 luni dar nu a gasit la ei intelegere.

Va multumesc si va doresc toate cele bune!

Postat in data: 31 aug., 2022

Alior Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor. Ce pot sa fac?

Am primit mail-ul de mai jos de la Alior Bank in legatura cu amanarea ratelelor conform OUG 90/2022.
Dati mi va rog un sfat.Mai pot face ceva ?

Stimate client ,

In urma solicitarii primite din partea dumneavoastra privind suspendarea
la plata a ratelor datorate catre banca, va informam ca, in conformitate cu
prevederile OUG 90/2022, cererea dumneavoastra a fost respinsa din
urmatorul considerent:

– Creditul pe care il detineti prin oferta Telekom Banking
inregistreaza restante în ultimele 6 luni înainte de data solicitării
suspendării obligaţiei de plată.

Pentru orice intrebari suplimentare sau nelamuriri, va stam la dispozitie
24/7 la telefon 021 9253 (numar apelabil din orice retea din Romania, cu
tarif normal), +40 21 796 74 00 (numar apelabil din strainatate, cu tarif
normal) sau pe adresa de e-mail contact@telekombanking.ro.

Echipa Telekom Banking

Postat in data: 26 aug., 2022

Banca mi-a respins fara motiv cererea de amanare a ratei! Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la Garanti Bank ,aceasta mi-a fost respinsa fara nici un motiv real, cu un raspuns tipic politicianist ca nu ma incadrez ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.

In cei 13 ani de platit rate la aceasta banca nu am avut 1 zi de intarziere … Am trimis o cerere in care sa mi se explice clar motivul pentru care a refuzat cererea de
amanare a ratelor, conform OUG 90/2022. Este bine cum am procedat, mai trebuie sa fac si altceva?

Multumesc frumos

Ganduri bune

Postat in data: 17 aug., 2022

OTP Bank mi-a respins cererea de amanare a ratelor, fara motiv. Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la OTP ,aceasta mi-a fost respinsa pe motive numai de ei stiute ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.
As dori prin intermediul d-voastra sa solutionez aceasta cerere ,in mod favorabil,respectiv sa amana aceste rate timp de 9 luni

Multumesc anticipat,si astept un raspuns din partea d-voastra

Postat in data: 08 aug., 2022