Banca mi-a respins fara motiv cererea de amanare a ratei! Ce pot sa fac?

Buna ziua ,in urma solicitarii unei amanari a ratelor cf OG 90/2022 la Garanti Bank ,aceasta mi-a fost respinsa fara nici un motiv real, cu un raspuns tipic politicianist ca nu ma incadrez ,fara ca sa specifice clar „de ce” sau care sunt criteriile.

In cei 13 ani de platit rate la aceasta banca nu am avut 1 zi de intarziere … Am trimis o cerere in care sa mi se explice clar motivul pentru care a refuzat cererea de
amanare a ratelor, conform OUG 90/2022. Este bine cum am procedat, mai trebuie sa fac si altceva?

Multumesc frumos

Ganduri bune

Garanti BBVA ar fi trebuit sa motiveze refuzul de amanare a ratei, conform prevederilor OUG 90/2022.

OUG 90/2022 impune niste criterii pentru aprobarea cererilor de amanare a ratelor la credite, precum inexistenta restantelor sau acordul girantilor.

Ati facut foarte bine ca ati revenit la banca pentru a cere sa va precizeze motivele pentru care s-a respins cererea, astfel incat sa verificati daca refuzul respecta prevederile OUG 90/2022.

Atentie! Daca luati decizia de a amana ratele la credit, trebuie sa fiti atent la cel putin 2 lucruri:

1. Rata va fi mai mare dupa perioada de amanare (vezi aici detalii)

2. Amanarea ratelor se raporteaza la Biroul de Credit, ceea ce v-ar putea afecta, in viitor, capacitatea de obtinere a unui nou imprumut sau a unui refinantari

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul Garanti Bank, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

6 + = 14