ING mi-a respins cererea de amanare a ratelor la credit. Ce pot sa fac?

Va rog sa ma ajutati cu informatii, daca se poate: sotul meu a ramas fara job in 24.06.2022 si si-a gasit de lucru abia in data de 10.08.2022, de atunci a inceput un nou job.

A solicitat la ING amanrea ratelor la creditul de nevoi personale pina cand ne mai
revenim, am avut si eu venituri mai mici in ultima perioada.

Azi a primit raspuns de la ING ca nu se poate sa faca amanare de rate.

Va rog sa ma indrumati, ce demersuri si unde putem face in acest sens.
El a solicitat amanare si de 2-3 luni dar nu a gasit la ei intelegere.

Va multumesc si va doresc toate cele bune!

Daca nu v-ati incadrat la conditiile de amanare a ratelor la credit impuse de OUG 90/2022, astfel ca ING a trebuit sa va respinga cererea, va trebui sa apelati la alte solutii pentru evitarea restantelor.

Sfatul meu este sa trimiteti la ING Bank o noua cerere privind gasirea unei solutii de restructurare a creditului, precum o perioada de gratie la plata ratelor, diminuarea valorii acestora, prelungirea perioadei de creditare (reesalonare) etc.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul ING la cererea de restructurare a creditului.

Vasile Pop-Coman

2 raspunsuri la “ING mi-a respins cererea de amanare a ratelor la credit. Ce pot sa fac?

1. ama

Va multumesc pentru raspuns. Motivul respingerii cererii de amanare a ratelor este acordarea creditului dupa data de 30 aprilie. In acest caz, nu cred ca se mai poate face nimic. Azi va merge sotul la banca sa incerce o esalonare.
    Multumesc mult.
    O zi frumoasa!