TBI Bank este banca ruseasca? Cat de sigur este depozitul meu?

tbi bank banca ruseasca

Buna ziua, am un depozit la tbi si vreau sa stiu daca e cazul sa mai tin banii la aceasta banca ptr ca am auzit ca e ruseasca si are probleme. e adevarat?

TBI Bank este controlata, intr-adevar, de oligarhul rus Oleg Boyko, prin firma de investitii Finstar Financial si un off-shore al mamei sale, Vera Boiko, care detine oficial aproape jumatate din grupul financial 4finance, proprietarul bancii bulgaresti TBI Bank, cu o sucursala in Romania.

Asadar, se poate spune ca TBI Bank Romania este o banca bulgareasca detinuta de oligarhul rus Oleg Boyko.

Cat de sigur este depozitul dumneavoastra la TBI Bank?

In primul rand, trebuie sa stiti ca banii din depozitul dumneavoastra la TBI Bank sunt garantati de Fondul de garantare a depozitelor bancare din Bulgaria (DIF), nu de Fondul de garantare a depozitelor bancare (FGDB) din Romania, pentru ca TBI Bank Romania nu este o entitate romaneasca, ci o sucursala a bancii din Bulgaria.

Plafonul de garantare este cel stabilit la nivel european, de 100.000 de euro pe deponent.

Asadar, daca TBI Bank intra in faliment, va trebui sa va recuperati banii din Bulgaria.

In al doilea rand, TBI Bank are de mai mult timp promotii la depozite cu dobanzi mai mari decat cele ale altor banci, ceea ce ar putea ridica semne de intrebare cu privire la nevoile de lichiditate ale bancii.

In concluzie, sfatul meu este sa fiti prudent cu privire la depozitele dumneavoastra la TBI Bank si sa nu cadeti in capcana dobanzilor mari promise de banca, indiferent de situatia actuala a razboiului Rusiei din Ucraina.

Va rog sa reveniti la mine daca apar probleme cu TBI Bank.

Un comentariu la “TBI Bank este banca ruseasca? Cat de sigur este depozitul meu?

1. Pingback: TBI Bank este banca ruseasca? Cat de sigur este depozitul meu? | Vasile Pop-Coman

6 × = 36