Cum pot sa scot toata alocatia poprita din contul la Libra Bank?

Am fost fost azi la Libra Bank sa ridic alocatia copiilor, acolo mi-au zis ca am propire pe cont. Nu am putut ridica suma de 168 Ron cat au cei doi copii din cauza ca au deschis un cont de 50 Ron din banii respectivi, au zis ca pot doar sa imi dea diferenta. Stiu ca exista lege ca nu au voie sa se atinga de alocatie, cum pot sa scot alocatia respectiva toata, adica 168 ron?

Libra Bank reclamatie

Libra Bank reclamatie

Bancile nu se pot atinge de alocatia pentru copii.

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

Sfatul meu este sa faceti o plangere la banca, in care sa solicitati rambursarea alocatiei integral si sa cereti explicatii pentru cei 50 de Ron retinuti din alocatie.

Probabil ca cei 50 de lei vi i-a retinut banca pentru comisionul aferent popririi, insa nu aveau dreptul sa ia acesti bani din alocatia copilului.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

+ 2 = 3