Am fost inselata pe Telegram prin aplicatia taskforge.top. Ce pot sa fac?

taskforge.top scam teapa inselatorie

„Buna ziua, am fost inselata pe telegram prin aplicatia taskforge.top . La inceput am fost momita de am castigat cativa bani si apoi am facut transferuri tot mai mari unde se castiga comision insa acum spun ca mai trebuie sa transfer o suma mare deoarece scorul meu nu este de 100 ca sa pot debloca bani. Mi au cerut poze apoi cartea de identitate unde m am oprit si am lasat o balta. Ce e de facut?”

In primul rand, trebuie sa stiti ca, intr-adevar, aplicatia Taskforge.top este o inselatorie (scam), dupa ce am analizat si eu aceasta aplicatie, lucru confirmat si de site-ul de specialitate Scamadviser.com.

Aceasta aplicatie nu are niciun fel de referinte (este necunoscuta), identitate, date de contact, adresa, descriere, asadar intruneste toate conditiile pentru a fi suspecta si, cel mai probabil, destinata a insela oamenii.

Faptul ca este vorba de o inselatorie rezulta si din metoda clasica utilizata de hoti: momeala cu castiguri foarte mari, in urma unor investitii mici, precum si solicitarea unor taxe/comisioane pentru retragerea banilor blocati.

De aceea, ceea ce trebuie sa faceti, in primul rand, este sa intrerupeti legatura cu aceasta aplicatie si reprezentantii acesteia, sa luati legatura cu banca pentru a contesta platile facute in aceasta aplicatie si, fireste, sa nu mai faceti nicio plata.

De asementea, trebuie sa faceti o plangere la Politie, pe site-ul Politiei Romane, la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Politie la reclamatia privind platforma tip inselatorie (scam) taskforge.com.

6 raspunsuri la “Am fost inselata pe Telegram prin aplicatia taskforge.top. Ce pot sa fac?

1. BUTA

Și eu am fost înșelată pe 15 decembrie. De o sumă foarte mare, spune că nu pot scoate banii până nu virez și restul de 6000. Ce sa fac? Plăți erau cerute sa se facă instant.

2. Stan Adrian

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema am depus bani in contul.unei femei BOGDANICI MARIANA COSTINA este din Alba Iulia , ce pot sa fac sa-mi recuperez banii , sunt niste borfasi sai prinda politia

Trebuie sa faceti o reclamatie la banca, in care sa cereri anularea platii (contestarea tranzactiei) si o plangere la Politie.

Reveniti cu raspunsurile primite de la banca si de la Politie.

3 + = 11