Am primit o scrisoare pentru o factura neplatita la Orange de peste 20 de ani. Ce pot sa fac?

„Buna ziua ,
Am primit o scrisoare de la un organism de recuperare, Creditexpress, mandatat de Orange pentru o asa zisa factura neplatita in 2003. Suma este foarte mica ( 67 lei ) , dar timp de 20 de ani nu a cerut nimeni nimic.

O alta mica problema este ça nimeni din familie nu Isi aduce aminte de vreun contract incheiat cu orange.
Multumesc anticipat”

Firma de recuperare creante Creditexpress ar fi trebuit sa mentioneze in scrisoarea cu somatia de plata despre ce factura neplatita la Orange este vorba, dat fiind ca dumneavoastra nu aveti un contract cu aceasta firma de telefonie.

Iar daca este un contract vechi, de peste 20 de ani, timp in care nu ati primit nicio notificare de plata, o eventuala datorie se poate anula, prin dreptul de prescriptie, stabilit de Codul de procedura civila.

De aceea, sfatul meu este sa luati legatura la firma de recuperare creante Creditexpress pentru a afla despre ce factura este vorba, daca nu cumva este o greseala, si de ce nu ati fost anuntat de existenta acesteia pana acum.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Creditexpress, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

6 − 5 =