Banca m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte. Acum sunt la zi cu platile, pot sa fiu stearsa din baza de date?

Am fost raportata de catre Volksbank la biroul de credite fara a mi se trimite vreo notificare in scris. Ei mi-au zis ca au incercat sa ma contacteze telefonic dar fiind in concediu nu am raspuns la nici un numar. Puteti sa ma ajutati? Am vazut ca se poate lua legatura cu banca sa gasim o cale.

As vrea sa fiu scoasa de la Biroul de Credit deoarece am efectuat platile timp de un an iar acum sunt la zi.

Chiar daca ati ajuns la zi cu platile, datoriile raman inscrise la Biroul de Credit timp de 4 ani.

Puteti cere bancii sa va stearga din Biorul de Credit numai in situatia in care datele transmise acolo nu sunt exacte.

Cu privire la notificarea in scris privind inscrierea la Biroul de Credit, verificati va rog in contractul de credit daca banca are aceasta obligatie si daca si-a indeplinit-o sau nu.

Va rog sa reveniti daca doriti informatii suplimentare sau aveti nevoie de ajutor in continuare in rezolvarea problemei cu banca.

4 + 5 =