reclamatie raiffeisen

Bună ziua! As dori sa vă întreb dacă banca Raiffeisen are dreptul să blocheze alocația unui copil, alocatie din Austria pe motiv că provine din alta tara .

Menționez că acest cont are proprire ,dar am înțeles că alocațiile fac excepție .De la banca mi s-a spus că doar alocațiile din Romania se pot ridica nu și cele provenite din alte țări .

Ce pot face eu in acest caz? Va mulțumesc!

Alocatiile pentru copii nu se pot retine, indiferent de unde se platesc, din Romania sau alta tara.

Iata ce prevede Art. 728 din noul Cod de procedura civila cu privire la Limitele urmaririi veniturilor banesti:

(7) Alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.

Codul de procedura civila

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Raiffeisen, in care sa solicitati sa va restituie banii aferenti alocatiei copilului.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit la reclamatia trimisa la Raiffeisen.

2 raspunsuri la “Banca Raiffeisen are dreptul sa blocheze alocatia unui copil din Austria, pe motiv ca provine din alta tara?

1 + = 7