Cat se poate retine din salariu pentru doua popriri de la un singur creditor?

Stimate domn, va adresez rugamintea de a va exprima un punct de vedere cu privire la urmatoarea situatie:

Cei 50% care se pot retine din salariu in cazul unei popriri se aplica doar in situatia existentei a minim 2 creditori, sau se aplica si in cazul in care exista un singur creditor care a infiintat pe contul meu 2 popriri distincte, pentru doua carduri de cumparaturi.

Creditorul Credit Europe Bank a infiintat pe contul meu 2 popriri pentru 2 carduri de cumparaturi si, avand in vedere ca este un singur creditor, doresc sa stiu daca mi se va retine 33% sau 50% din salariu.

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Credit Europe Bank

Credit Europe Bank

Codul de proccedura civila spune urmatoarele: “Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.”

Asadar, este vorba de mai multe urmariri (executari silite) nu de mai multi creditori, ceea ce inseamna ca vi se poate retine maxim 50%, chiar daca este vorba un singur creditor, in cazul dumneavoastra Credit Europe Bank, care insa a initiat doua urmariri (popriri) distincte.

Sfatul meu este insa sa fiti atent la sumele care vi se cer pentru rambursarea datoriilor, in special dobanzile de penalizare pentru intarziere, astfel incat acestea sa nu fie mai mari decat cele prevazute de lege, caz in care le puteti contesta.

Va rog sa reveniti la mine pentru alte clarificari.

7 − = 2