datorii

Contul de salariu mi-a fost blocat pentru o poprire. Nu este un abuz din partea executorului judecatoresc?

In urma cu 9 zile am primit acasa o executare silita prin poprirea 1/3 din salar, mi s-a retinut acea parte de catre banca, iar de restul nu pot beneficia deoarece contul imi este blocat. Sotia este bolnava, mai am un credit ipotecat pentru locuinta pe care nu lam achitat deoarece nu am avut cum. Nu este un abuz din partea executorului, conform legii trebuie lasata suma necesara traiului?

Postat in data: 26 aug., 2015

Mi s-a poprit tot salariul din cauza unor amenzi. Ce trebuie sa fac?

In prima luna mi s-a retinut 1/3 din salariu, dar in luna iulie mi s-a proprit tot salariu din cauza unor contraventii, amenzi….oricat ar fi valoarea amenzii stiu ca mai mult de 1/3 din salariu pe luna nu se poate. Mi s a spus la banca sa ma duc cu un extras de cont la fisc sau la executorul judecatoresc. Ma puteti sfatui ce trebuie sa fac?

Postat in data: 22 aug., 2015

Banca are dreptul (si in ce baza legala) sa retina si sa depuna in contul ANAF alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii?

Va rugam sa ne comunicati daca banca are dreptul si in ce baza legala sa retina si sa depuna in contul ANAF alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii ale unui debitor-mama-care plateste lunar prin ajutorul parintilor.
Venituri care nu pot fi poprite
Codul de procedura civila stabileste veniturile care nu pot fi poprite, indiferent de datoria care este urmarita:
– sumele care sunt destinate unei afectatiuni speciale prevazute de lege;
– sumele reprezentand credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte;
– alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, care nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii;
– sumele necesare platii drepturilor salariale, dar nu mai mult de 6 luni de la data infiintarii popririi.

Postat in data: 21 aug., 2015

Poate BCR sa-mi opreasca toti banii din salariu fara sa ma anunte?

Am un credit ipotecar la BCR si o descoperire de card, iar incepind din luna mai BCR mi a blocat cardul si contul de salariu, fara a mi aduce la cunostinta acest lucru, fara a a mi se aduce la cunostinta faptul ca mi s-a pus propire pe salariu.
Intrebare: poate banca sa mi opreasca timp de 5 luni toata suma din salariu, fara o instiintare sau fara o decizie a vreunei instante de judecata?

Postat in data: 20 aug., 2015

Care e procedura pentru a afla suma datorata la o poprire?

Am o poprire pe salariu 1/2 pentru 2 credite neachitate. Pentru prima poprire am primit instintarea cu toate documentele necesare suma datorata, etc.
Pentru a-2a nu am primit decat mail din partea celor de la raiffeisen.
Care este procedura pentru a afla suma datorata si cat am platit din ea pana acum? Multumesc

Postat in data: 17 aug., 2015

Banca Transilvania m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte? Ce pot face?

In 2010 am obtinut un credit de 3000RON de la Banca Transilvania. In 2014 a expirat si nu s-a mai prelungit pentru ca am avut intarzieri in ultimele intarzieri la dobanda de 64Ron. In Mai a expirat creditul iar pe acea luna apar fara nicio intarziere.
Tot in Mai 2014 am cazut de acord cu un reprezentant de la BT sa fac plata esalonat (angajament de plata) care mai apoi l-am primit pe mail si l-am semnat. Plata esalonata urma sa se faca pe 6 luni. Timp de 6 luni nu am avut nicio intarziere, plata celor 500RON/luna s-a facut la timp, in schimb cei de la banca m-au raportat in tot acest timp la biroul de credit, ajungand din Iunie in Decembrie sa am peste 180 zile intarziere.
Nu m-au anuntat in niciun moment ca suma totala se va raporta in fiecare luna la biroul de credit, nu am primit email/telefon sau ceva pe adresa mea. Am luat legatura cu persoana cu care am facut angajamentul si mi-a spus ca raportarea este reala nu este nicio eroare pentru ca asa scrie in contractual care l-am semnat in 2010, ca acel act semnat a fost un agajament de plata intre mine si ca banca nu un act additional.
Nu este banca obligata prin lege sa ma anunte cu 15 zile inainte de a ma raporta cu toate ca scrie in contract ca voi fi raportata in cazul unei intarzieri?

Postat in data: 12 aug., 2015

Raiffeisen Bank mi-a oprit la o poprire mai mult decat ar fi trebuit, 1/3 din salariu. Pot recupera suma?

Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta/sfatui in vederea solutionarii problemei mele legate de poprirea infiintata in luna Iunie 2015.
In luna aceea s-a oprit o suma mai mare decat ar fi trebuit, mai mult de jumatate de salariu. Mentionez ca este vorba numai despre o poprire si ar fi trebuit aplicat 1/3 din suma virata. Am facut o sesizare catre Raiffeisen (unde am contul deschis pentru virarea salariului), apoi am cerut executorului sa-mi vireze in cont diferenta de suma, insa nu am primit raspuns. Va rog sa imi spuneti daca exista o cale de a recupera suma aceasta de bani.

Postat in data: 11 aug., 2015

Sunteti de acord cu camataria KRUK …etc? NIMENI NU FACE NIMIC?

Sunteti de accord cu camataria KRUK …ETC…NIMENI NU FACE NIMIC?
SUNT CUMPARATE CREANTE PE 10 % din valoare si excrocati toti amaratii? Nicio propunere legislative care sa reglementeze acesti asa zisi camatari legali?

Postat in data: 06 aug., 2015

Pot fi scos din baza Biroului de Credit daca am fost raportat fara sa stiu?

In anul 2004/2005 am rambursat in intregime un credit de consum fara ca eu sa stiu ca trebuia sa platesc cu 67 lei mai mult. Pentru acea suma de 67 lei am fost introdus in baza biroului de credit. Mentionez ca niciodata nu am primit vreo notificare ca am de plata acea suma. Ultima mentiune in biroul de credit este facuta in luna octombrie 2011. Intreb daca pot fi scos din baza biroului de credit?

Postat in data: 31 iul., 2015

Cum mi se poate sterge de la Biroul de Credit o datorie achitata la un credit?

Am avut in anul 2006 un credit de nevoi personale de la CEC BANK pe care lam lichidat in 2011. Acum am vrut sa fac un alt imprumut de la o alta banca si figurez cu o restanta la biroul de credit. Am fost la cec bank sa rezolv aceasta problema dar miau spus ca la ei nu am nici o datorie si dosarul imi este inchis din 2011. Mi-au dat ceva la mana cum ca nu figurez in evidentele lor cu nici un fel de datorie, dar nu este suficient. Ce pot face? Cum mi se poate sterge din biroul de credit aceasta datorie pe care nu stiu sa o am.

Postat in data: 29 iul., 2015