ing credit robor ircc

Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING?

Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Am un credit prima casa iar banca ING refuza trecerea de la Robor la IRCC.
Imi tot comunica faptul ca singura solutie este refinantarea, iar acest lucru nu il doresc deoarece dureaza mult si cu acest lucru si cheltuieli suplimentare pentru un nou credit ipotecar.
Tot ce am solicitat in baza legii din 2019, trecerea de la Robor la IRCC cu un act aditional.
Multumesc si o seara placuta!

Am cerut la ING Bank precizari cu privire la problema dumneavoastra, iar raspunsul bancii este urmatorul:

„În ultimele luni, am observat orientarea clienților cu precădere către creditul ipotecar cu șapte ani de dobândă fixă, care oferă predictibilitate pe termen mediu și protecție față de fluctuațiile indicilor de referință.

Ca rezultat, majoritatea vânzărilor noi au avut opțiunea de dobândă fixă, incluzând refinanțările de credit atât în rândul clienților existenți ai ING, cât și în rândul celor veniți de la alte bănci.

Astfel, pentru moment, clienții care au în derulare un credit imobiliar/ipotecar pot accesa o nouă structură de dobândă – fixă sau variabilă – prin fluxul de refinanțare.

Însă lucrăm la simplificarea proceselor prin care clienții cu credite ipotecare pot beneficia de oferte de preț adaptate la noul context, prin act adițional.

Clienții care și-au arătat interesul pentru modificarea prețului pentru creditul ipotecar vor primi în curând detalii cu privire la ofertele pe care le pot alege, precum și condițiile de accesare, fără a fi necesar să parcurgă toți pașii procesului de refinanțare.”

Asadar, sfatul meu este sa asteptati sa primiti de la ING detalii cu privire la modul in care veti putea trece la IRCC doar prin act aditional, fara refinantare.

Va rog sa reveniti la mine daca veti avea in continuare probleme cu creditul ING Bank.

Vasile Pop Coman

Postat in data: 04 mai, 2022

12 raspunsuri la “Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING?

1. Alex

Am facut si eu o cerere pentru schimbarea de la ROBOR la IRCC, la un credit Prima Casa, si am primit raspunsul urmator:

Apreciem interesul dumneavoastra pentru produsele ING si va multumim pentru mesajul trimis.
    Va informam ca, pentru a inregistra o cerere de conversie la IRCC variabil, este necesar sa va prezentati in orice ING Office avand in posesie cartea de identitate.
    O zi buna,
    Echipa ING Bank

Nu am primit mai multe detalii (presupun ca imi ziceau direct daca nu se putea prin act aditional, ca am specificat ca asta doresc). O sa trec pe la un birou de-al lor, si revin cu un mesaj aici, poate ajuta si pe altcineva.

1. Olivia

Momentan nu e definitivata procedura însă puteti depune cerere pentru modificare prin act adițional. Noi am fost astăzi la banca și am făcut cerere.

2. Mihaela

Am facut si eu solicitare la ING pentru schimbarea indicelui ROBOR in IRCC pentru un credit ipotecar, doar prin act aditional si astazi am primit urmatorul raspuns:
    „Va transmitem urmatoarele informatii cu privire la solicitarea dumneavoastra:
    In acest moment, ING ofera posibilitatea inlocuirii indicelui de referinta ROBOR cu noul indice IRCC prin accesarea creditului de refinantare disponibil in oferta Bancii.
    Asadar, va informam ca in prezent, singura optiune pe care ING Bank o poate oferi pentru trecerea de la ROBOR la IRCC, este refinantarea creditului.
    Mentionam ca se afla in lucru un proces pentru modificarea indicelui de referinta ROBOR la indicele de referinta IRCC, fara a fi necesara refinantarea creditului, insa nu va putem oferi un termen aproximativ de finalizare.
    Astfel, va rugam sa urmariti informatiile disponibile pe site-ul http://www.ing.ro, referitoare la acest aspect.
    Regretam daca raspunsul oferit nu corespunde asteptarilor dumneavoastra.”
    Cum se poate proceda pentru a face aceasta schimbare fara refinantare?
    Multumesc,
    Mihaela

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Sfatul meu este sa mai asteptati putin, pentru ca ING a anuntat ca este in curs de implementare a unei solutii de schimbare a ROBOR cu IRCC doar prin act aditional, dupa cum mi-a transmis banca:

„Lucrăm la simplificarea proceselor prin care clienții cu credite ipotecare pot beneficia de oferte de preț adaptate la noul context, prin act adițional.

Va rog sa reveniti la mine daca veti avea in continuare probleme cu inlocuirea indicelui ROBOR cu IRCC la creditul ING Bank.

3. dana

Buna seara.
    Am un credit „prima casa”la ING Bank, din 2015. Am solicitat bancii trecerea de la ROBOR la IRCC si mi-au spus ca singura solutie pentru a face aceasta trecere este prin refinantare. Am mail de la ING cu acest raspuns.
    Va rog sa imi spuneti daca au voie sa refuze si unde ma pot adresa in continuare.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Sfatul meu este sa faceti o noua solicitare la ING prvind trecerea de la ROBOR la IRCC fara refinantare, doar prin act aditional, pentru ca banca este in curs de implementare a acestei solutii, dupa cum mi-a transmis aceasta:

4. Pingback: Pot face schimbarea ROBOR cu IRCC la un credit ING? | Vasile Pop-Coman

5. rad

Sunt clientul dumneavoastra si beneficiarul
    unui credit ipotecar obtinut in anul 2016 din agentia/sucursala Lizeanu,
    Bucuresti Sector 2, credit ipotecar avand formula de calcul bazata pe ROBOR
    la 3 luni.
    Avand in vedere prevederile OUG 19/2019 cat si
    stirile din media aparute de curand cat si prevederile BNR, dar si cresterea accelerata a ROBOR-ului din ultima
    perioada, doresc trecerea calculului ratei actuale bazata pe ROBOR in baza
    de IRCC.
    Doresc ca modificarea bazei de calcul sa se faca in baza unei cereri
    adresate bancii, prin care sa se intocmeasca un act aditional la contractul
    actual aflat in derulare, astfel incat sa nu fie nevoie de refinantarea
    creditului actual si implicit generarea unui nou contract si costuri
    suplimentare necesare unui nou credit ipotecar(cheltuieli notar, analiza
    dosar, arhivare electronica, etc.).
    Astept raspunsul dumneavoastra cu interes si va multumesc anticipat pentru
    raspuns, in speranta ca acesta va fi favorabil.

P.S. Prin aceasta solicitare doresc eliminarea costurilor suplimentare cu
    notariatul pentru ca ING detine deja tot dosarul, actele si datele mele,
    cat si ale locuintei si nu consider necesare intocmirea din nou a actelor
    notariale.
    Avand in vedere relatia contractuala de durata cat si serviciile(descoperit
    card, salariu) pe care le detin cu ING, imi doresc ca raspunsul sa fie
    favorabil altfel, din pacate, ma voi vedea nevoit sa apelez la serviciile
    altei banci, pentru refinantarea creditului cat si preluarea tuturor
    serviciilor pe care detin in prezent la ING.

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Sunt sigur ca ING va da curs solicitarii dumneavoastra de modificare a indicelui ROBOR cu IRCC printr-un simplu act aditional, fara refinantare.

Cererea catre ING privind schimbarea indicelui ROBOR cu IRCC la creditul ipotecar trebuie sa o faceti la adresa de email: contact@ing.ro

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune ce raspuns ati primit de la ING.

6. la

Multumesc atat pentru raspunsul rapid cat si pentru sfat. Sa vedem acum cat dureaza si procedura la care banca lucreaza.

Multumesc si o seara placuta!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

7 + 4 =