De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate de la Raiffeisen cu privire la faptul ca rata mea bancara la Creditul Prima casa se mareste nejustificat de mult?

Iata periodicitatea mesajelor pe care le-am primit privind cresterea ratei
la creditul meu Prima casa:

*Luni 31 IANUARIE 2022:*
februarie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 879.89 RON. Poti obtine

*Vineri 29 APRILIE 2022:*
Te informam ca in urma actualizarii indicelui ROBOR, incepand cu luna mai
2022 rata creditului tau Prima Casa este 1069.96 Lei. Poti obtine detalii
in orice agentie.

*Joi 28 IULIE 2022:*
august 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1200.26 LEI. Poti obtine

*Vineri 28 OCTOMBRIE 2022:*
noiembrie 2022 rata creditului tau Prima Casa este 1331.26 LEI. Poti obtine
detalii in orice agentie.

Creditele imobiliare Prima Casa, conform legii, au o dobanda variabila, care se modifica la fiecare trei luni, conform evolutiei indicilor ROBOR la 3 luni, iar mai nou IRCC.

Care este diferenta dintre ROBOR si IRCC? Cititi acest articol.

Este mai bun IRCC decat ROBOR? Este mai bine sa schimb indicele ROBOR cu IRCC? Cititi acest articol.

Mesajele trimise de Raiffeisen nu sunt la intervale neregulate, ci la finalul fiecarei luni anterioare celei in care se modifica indicii de dobanda.

Majorarea substantiala a ratei, nejustificat de mult, cum spuneti dumneavoastra, este cauzata de cresterea puternica a indicelui ROBOR la 3 luni, de la 2% la 8% in acest an.

Daca intampinati probleme cu plata ratelor la Raiffeisen, sfatul meu este sa trimiteti la banca o cerere pentru gasirea unei solutii pentru evitarea acumularii de restante si eventual raportarea la Biroul de Credit, cu consecinta de a nu mai putea face un nou imprumut sau o refinantare in viitor.

Va rog sa reveniti la mine cu raspusul primit de la Raiffeisen.

Un comentariu la “De ce primesc mesaje la intervale de timp neregulate ca rata mea bancara la creditul Prima Casa se mareste nejustificat de mult?

1. Margareta Barau

Verificati in a 3-a luna daca valoara ratei pe principal (rata dobanda) este mai mica decat lunile anterioare. Mai simplu scade cat achitati din credit si creste dobanda, suma finala de plata fiind aceeasi ca in cele 2 luni anterioare. Eu am credit Prima casa la BCR si de la inceputul anului am aceasta problema. Pe 01.10.2021 primesc mesaj de la BCR, incepand cu luna decembrie 2021 rata se va modifica la 1058 lei. Solicit grafic de rambursare in noiembrie 2021. Rata dobanda pe lunile decembrie 426 lei, ianuarie 428 lei si februarie 425 lei restul pana la 1058 reprezentand dobanda in jur de 630 lei. Insa in luna februarie pe extrasul de cont apare rata credit 265 lei si 793 rata dobanda. Prin urmare 160 lei , suma care ar fi trebuit sa se scada din valoarea creditului este trecuta la dobanda (castigul bancii). Am solicitat explicatii si mi s-au dat „abureli” , motiv pebtru care am facut sesizare la ANPC. Dupa controlul de la ANPC, BCR-ul m-a contactat telefonic, a mai incercat o abureala sa renunt la sesizare, dar eu mi-am sustinut punctul de vedere. Mi-au scazut din valoarea creditului suma respectiva si un plus pentru a acoperi aceeasi situatie penru luna mai cand au repetat povestea. Dar lucrurile au mers mai departe in acelasi mod. In luna august aceeasi situatie rata redit mai mica decat in graficul de rambursare. Am facut aceeasi procedura, insa de data aceasta ANPC inca nu a raspuns la sesizare. Urmeaza actionarea in instanta pentru ca alta solutie se pare ca nu am. Prin urmare verificati si valorile rata crefit si rata dobanda ce vi se retin din cont si sesizati ANPC si mai departe vedem ce se mai intampla. SUCCES

3 × 9 =