Pensionarii pot cere amanarea ratelor la credite?

Buna ziua, Am facut o cerere de amanare a ratelor la banca si am fost refuzata, cu motivul ca sunt pensionara, iar pensionarii nu pot beneficia de amanarea ratelor la credite pentru ca nu sunt afectati de criza coronavirusului. Este normal? Familia mea a fost afectata de criza, fiul meu a ramas fara serviciu. Multumesc

Da, si pensionarii pot cere amanarea ratelor la credite, daca ei sau familia acestora, adica sotul/sotia sau copiii, sunt afectati de criza COVID-19.

Normele de aplicare a OUG 37/2020 prevad ca pot amana ratele la credite cei carora le-au fost afectate „veniturile proprii și/sau veniturile aferente familiei debitorului, direct sau indirect, de situația gravă generată de pandemia COVID-19”.

„Membrii familiei debitorului sunt persoanele care au calitatea de sot/sotie, parinti si copii, care locuiesc si se gospodaresc impreuna cu debitorul”, mai spun normele de aplicare a OUG 37/2020.

Chiar daca pensionarii nu sunt afectati direct de criza, pentru ca pensia a ramas neschimbata, ei pot fi afectati in alte moduri, de exemplu pot fi izolati, in carantina, bolnavi sau in alte situatii dificile, care-i impiedica sa-si achite ratele la credite.

De asemenea, sunt pensionari care au si alte venituri suplimentare, in afara pensiei, cu care isi achita ratele la credite, iar daca aceste venituri suplimentare sunt afectate de criza, pot cere amanarea ratelor.

Sunt si multe cazuri in care familia unui pensionar (copiii, in principal) sunt afectati de criza COVID-19, caz in care pensionarul poate beneficia de amanarea ratelor la credite.

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la banca in care sa cereti explicatii pentru refuzul amanarii ratelor, date fiind aceste prevederi legale.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul bancii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

− 5 = 3