Ce pot sa fac daca nu mai pot plati creditele la IFN-uri?

„Am 6 credite la ifn-uri care se apropie de data plati nu le pot plati pentru ca suma lor ajunge la aproximativ 20.000 de lei si pe langa asta mai am un card de cumparaturi de 6.000 de lei care e gol.Ce as putea face ?Salariul meu este de 3500 de lei si sunt indatorat peste cu mult.”

Daca nu mai puteti plati creditele de la IFN-uri, din cauza supraindatorarii, problema trebuie rezolvata cu ajutorul respectivelor IFN-uri si al BNR (Banca Nationala a Romaniei).

BNR interzice IFN-urilor si bancilor sa acorde credite a caror rata lunara sa depaseasca 40% din venitul net. In consecinta, daca IFN-urile v-a aprobat credite, desi aveati un grad de indatorare peste aceasta limita, iar salariul nu este suficient de mare pentru a face fata ratelor, IFN-urile trebuie sanctionate de BNR.

In acelasi timp, creditele acordate cu depasirea gradului de indatorare trebuie restructurate, astfel incat persoanele supraindatorare sa-si poata achita datoria. Acest lucru presupune diminuarea ratei lunare, in limita capacitatii de plata a beneficiarului creditului.

Asadar, ceea ce trebuie sa faceti este, pe de o parte, o sesizare la BNR, iar pe de alta pare o reclamatie la IFN-urile care v-au acordat credite, in vederea restructurarii acestora, astfel incat sa va puteti achita datoriile.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la BNR si de la IFN-uri, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

8 − 1 =