CEC mi-a pus poprire pe alocatia copilului. Pot remedia situatia pe cale amiabila?

Am un card CEC care este blocat, avand poprire. CEC mi-a pus poprire pe alocatia copilului incepand cu luna iulie, cand s-a majorat alocatia la 84 lei. Pana atunci incasam lunar 40lei – 2 lei fiind pentru nu stiu ce comisioane. In luna iulie am incasat 55 lei, diferenta fiind comisioane??? , iar in luna august (mai exact astazi, 31 ), 30 lei diferenta fiind comisioane??? Salariata CEC mi-a spus ca ea este o simpla salariata si m-a trimis la sucursala, unde voi incerca cat decurand. Credeti ca exista vreo sansa sa se remedieze situatia pe cale amiabila? Astept sfatuldumneavoastra.

Sigur ca exista posibilitatea remedierii situatiei pe cale amiabila, intrucat bancile nu au voie sa retina bani din alocatia copiilor, acest lucru fiind interzis de Codul de Procedura Civila, la procedura privind executarile silite.

Aveti aici detalii depre procedua popririi conturilor bancare.

Sfatul meu e sa cereti bancii deblocarea sumelor aferente alocatiei si restituirea respectivelor sume de bani.

Va rog sa reveniti daca nu reusiti sa rezolvati problema cu banca sau daca aveti nevoie de ajutor sau de alte informatii.

7 − 2 =