Cum pot sa deblochez banii de diurna de pe cardul ING poprit?

Bună seara. Am o poprire la banca ing de la primărie.. Cardul a fost blocat astăzi.. Cum as putea sa fac sa îmi fie deblocat banii.. Țin sa precizez ca banii sunt din diurnă (eu muncind ca șofer de camion). Firma la care lucrez este Belgiana dar poate trimite o scrisoare către banca care sa ateste ca banii primiți care au fost opriți sunt exclusiv diurna.. Va mulțumesc

Banii de diurna nu pot fi retinuti de banca pentru achitarea datoriilor, iar conform legii se poate luma maxim o treime din salariu, restul banilor putand fi retrasi de pe card dupa deblocarea acestuia, in urma unui telefon pe care trebuie sa-l dati la ING.

Cardul ING poprit poate fi deblocat printr-un telefon la banca

Iata precizarile ING cu privire la deblocarea cardului poprit:

„Ce fac dacă am încasat salariul și am contul poprit?

Prima deblocare a salariului după înființarea popririi o faci cu un telefon la MyLine (*2464). Mai departe, conform legii, din salariu se blochează o treime sau jumătate, în cazul în care există mai multe popriri. Dacă detaliile încasării de tip salariu nu sunt suficiente, conform legislației, vom solicita documente justificative cu privire la încasarea respectivă.”

Pentru a dovedi ca banii reprezinta diurna, firma la care lucrati trebuie sa trimita la ING un document in acest sens.

Iata ce spune ING despre banii de pe card care nu pot fi retinuti in perioada popririi:

„Ce fel de încasări pot să am în timpul popririi?

Chiar dacă ai o poprire pe cont, poți în continuare să ai încasări. Există și venituri care nu pot fi poprite, cum ar fi: alocații de stat, indemnizații pentru copii, ajutoare pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoare de maternitate, cele acordate în caz de deces, burse de studii acordate de stat, diurne, dar și orice alte indemnizații cu destinație specială, stabilite prin lege.

În funcție de tipul încasării și ordonatorul ei, că să beneficiezi de încasare, e posibil să fie nevoie de documente care să ateste natură încasării.  Documentele trebuie să le depui în original în orice ING Office.”

Asadar, sunati la ING, la telefonul *2464, pentru deblocarea cardului in vederea retragerii banilor care reprezinta diurna, iar daca sunt probleme, transmiteti angajatorului sa trimita la banca o dovada ca acei bani reprezinta diurna.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu poprirea ING.

6 raspunsuri la “Cum pot sa deblochez banii de diurna de pe cardul ING poprit?

1. Crăciun Bogdan

Firma a trimis email băncii dar problema persista.. Au fost trimise 2 e-mail dar cauta tot felel de scuze sa zică ca nu poate fi luata în considerare.. Inițial mi-au zis ca nu e în engleza.. A fost trimis apoi mail în engleza dar acum zic ba ca nu e datata ba ca trebuie atașat un fișier ca ei nu pot citi direct din email și tot felul de scuze.. Am ajuns la capătul răbdării nu știu cum sa fac sa îmi ia documentul în considerare dat fiind faptul ca în e-mail scrie negru pe alb ca e diurna și e trimis de pe emailul firmei

1. Crăciun Bogdan

Da.. Am încercat sa vorbesc cu ei din păcate nu se poate face nimic, cauta tot felul de motive fără sens.. Fiecare zice in felul lui dintre consultanti.. Nu știu cum as putea face.. Dacă ma puteți ajuta dumneavoastră.. Măcar o treime dacă ar opri dar ei susțin ca trebuie oprita toată suma

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Am rugat ING sa ne ajute sa lamurim problema diurnei, iar banca ne-a transmis un raspuns, in care ne explica modul in care trebuie sa fie trimisa adeverinta de catre angajator, in vederea deblocarii diurnei poprite:

„Pentru a putea proceda la deblocarea partiala/ integrala a sumelor poprite, este necesar ca Banca sa poata identifica natura incasarilor receptionate in conturile clientului, fie din detaliile incluse in ordinele de plata, fie in baza unui document justificativ care sa ateste categoria de venit incasata.
          In situatia in care natura veniturilor nu poate fi clarificata din detaliile de plata, recomandarea este sa primim o adeverinta/ adresa din partea ordonatorului platii (angajatorul), care sa indeplineasca cumulativ criteriile de mai jos:

– Sa fie adresata Bancii
          – Sa fie datata si sa cuprinda informatii complete despre societatea emitenta
          – Sa contina datele de identificare ale angajatului, numele in clar, sa mentioneze incasarea la care face referire sau incepand cu ce data vireaza sumele si natura acestora
          – Sa includa semnatura reprezentantului societatii
          – Sa fie emisa in limba romana sau engleza

Daca documentul nu poate fi prezentat in original in Office, recomandarea este ca emitentul adresei (ordonatorul platii) sa il transmita prin fax sau pe contact@ing.ro, prin canalele oficiale ale societatii (ordonatorul platii/ angajatorul sa poata fi identificat prin acestea).

Documentele transmise direct de catre client, via e-mail, nu pot fi luate in considerare.”

Asadar, sfatul meu este ca angajatorul dumneavoastra sa retrasmita la ING adeverenta, cu respectarea cerintelor de mai sus.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune daca s-ar rezolvat sau nu problema.

4 × 9 =