Cum se face amanarea ratelor la Provident?

reclamatie provident

„Mă puteți ajuta cu o amânare a ratelor la provident ?”

Pentru amanarea ratelor la creditul Povident, trebuie sa trimiteti un e-mail la adresa relatiicuclientii@provident.ro si sa sunati la telefonul Provident: 021 9877.

Conform informatiilor publicate de Provident, cei care au probleme cu plata creditului pot beneficia de diverse masuri de reesalonare a datoriei, printre care se afla si amanarea ratelor.

Informatiile publicate de Provident:

Ce se întâmplă dacă nu pot plăti o rată la timp?

Primul lucru pe care îl ai de făcut este să iei legătura cu noi sunând la departamentul de relatii cu clienţii. Astfel, ne poți suna la 021 9877 (apel cu tarif normal) pentru a găsi împreună o soluţie pentru situaţia ta. Dacă ai ales şi serviciul opţional de gestionare la domiciliu a creditului, poţi stabili direct cu reprezentantul tău de vânzări o modalitate de reeşalonare a plăţilor.

În astfel de situaţii, cel mai important este să dai dovadă de bunăvoinţă şi să colaborezi cu angajaţii şi reprezentanţii noştri de vânzări pentru a ajunge cu plata ratelor la zi. Doar aşa vei putea beneficia de împrumuturi rapide Provident și pe viitor.

Este adevărat că sunt situaţii când clienţii plătesc mai mult decât suma împrumutată din cauza penalităţilor pentru întârziere la plată?

În cazul clienților care au optat pentru serviciul auxiliar la domiciliu, aceștia nu plătesc niciodată mai mult decât ce îşi asumă prin semnarea contractului. Avem un contract explicit, de doar 4 pagini, în care toate costurile sunt descrise transparent, fără clauze suplimentare, anexe, steluţe sau cuvinte complicate. Dobânda este fixă pe toată perioada contractului şi ne mândrim cu faptul că suntem singurul creditor din România care nu îşi penalizează clienţii pentru întârziere la plată.

Cu alte cuvinte, suntem înţelegători atunci când clienţii nostri se confruntă cu dificultaţi în a plăti ratele şi reeşalonăm împrumutul fără niciun cost suplimentar. Astfel, suma datorată nu creşte şi clienţii au garanţia că sunt în măsură să păstreze situaţia sub control dacă nu pot plăti una sau mai multe rate la timp. Acesta este unul dintre principalele motive pentru care clienţii ne apreciază şi cea mai mare parte a lor sunt deja la cel puţin al doilea împrumut rapid nebancar. Mai exact, peste 70% dintre clienţi sunt deja la al doilea împrumut. Plata ratelor la termen este o condiţie esentială pentru a putea beneficia de noi împrumuturi.

Dacă ai optat pentru un credit cu transfer bancar, în cazul nerespectării plăților conform graficului de rambursare se vor aplica și dobânzi penalizatoare. Rata dobânzii penalizatoare este egală cu rata fixă a dobânzii +3 puncte procentuale.
Dobânda penalizatoare se calculează aplicând rata dobânzii penalizatoare la valoarea părții de împrumut restantă și ține cont de numărul de zile de întârziere, calculat de la data scadenței până la data achitării restanței. Pentru mai multe detalii privind modul de calculare a dobanzilor penalizatoare poți consulta contractul Provident cu explicațiile detaliate, disponibil aici.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Provident la cererea de amanare a ratelor la credit.

2 raspunsuri la “Cum se face amanarea ratelor la Provident?

1. p

Am sunat pt amânarea ratelor și mi au spus ca nu se poate face amânare , se poate face doar daca am probleme de sănătate .. și ca amânarea ratelor se făcea doar în pandemie

In acest caz, trebuie sa trimiteti prin e-mail o cerere de restructurare a creditului, care poate insemna diminuarea ratei sau chiar amanarea acesteia, apoi reveniti cu raspunsul primit.

+ 8 = 16