Este legala poprirea pe pensia alimentara?

Am o poprire 1/3 din salar facuta de un executor judecatoresc si am si doua pensi alimentare care le platesc separat fara poprire .Este legal sa mi se traga1/3 si sa platesc 1/3 si pensie alimentara?

Nu este legala poprirea pe pensia alimentara, pentru ca aceasta nu poate fi retinuta pentru plata datoriilor, conform Codului de procedura civila.

Asadar, poprirea se poate face doar pe banii care raman dupa plata pensiei alimentare.

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

In mod normal, atat banca, cat si executorul judecatoresc, trebuie sa verifice inainte de a face o poprire si a bloca niste bani destinati intretinerii unui copil, insa ei fac exact invers. Mai intai blocheaza toate conturile si toate cardurile celui executat silit si abia cand oamenii se plang de aceste abuzuri catadicsesc sa indrepte lucrurile, cu intarziere.

De aceea, va sfatuiesc sa faceti o reclamatie la banca cu privire la aceasta problema, apoi reveniti la mine cu raspunsul, pentru a va ajuta.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa rezolvati problema cu poprirea pensiei alimentare.

1 × 7 =