Poprirea se poate face pe un cont folosit doar pentru alocatiile copiilor?

Poprirea se poate face pe un cont folosit doar pentru alocatiile copiilor? In acel cont, singurul cont personal, sunt virati numai sumele aferente alocatiilor. Am primit instintare ca a fost blocat contul (Banca Transilvania) si ca pot ridica banii doar de la ghiseu.

banca-transilvania-bt-cont-poprire-card-ghiseu-alocatie

O unitate Banca Transilvania din Bucuresti

Poprirea se infiinteaza pe toate conturile debitorului, asadar si pe contul pentru alocatiile copiilor, desi acestea nu se pot retine. Motivul este acela ca intr-un cont pot intra sume de bani si din alte surse, care pot fi retinuti in contul datoriei.

In concluzie, alocatia o veti putea retrage doar de la ghiseu, contul urmand a fi deblocat dupa plata datoriilor.

Va rog sa reveniti la mine daca mai doriti alte informatii sau daca nu reusiti sa rezolvati problema cu banca.

2 raspunsuri la “Poprirea se poate face pe un cont folosit doar pentru alocatiile copiilor?

1. Mihaela

Buna seara,am si eu un cont in care primesc doar alocația copiilor care de câteva luni este blocat din cauza unei datorii la Provident, pe care nu am mai putut-o plati din unele motive. Intrebarea mea ar fi urmatoarea.daca nu plătesc datoria, o sa ramana contul mereu blocat, sau trebuie sa o plătesc ca sa il deblocheze? Sau daca fac alt cont la aceeasi banca tot pentru alocație va fi și acel cont blocat?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Daca in contul respectiv primiti doar alocatia copilului, blocarea lui este ilegala si trebuie sa cereti la banca sa-l deblocheze si sa va returneze banii retinuti. La ce banca aveti contul?

Reveniti va rog la mine pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

5 + 2 =